Domowy oprysk zagęści trawnik i wzmocni źdźbła. Będzie zielony jak nigdy
Przekonaj się, jak zagęścić trawnik po długiej zimie. Dzięki prostemu nawozowi zrobisz to wręcz błyskawicznie i nie będziesz musiał sięgać po sklepowe środki.
25.04.2023 07:29
Jak wiadomo, trawnik po całej zimie nie prezentuje się zbyt dobrze. Często jest przerzedzony, a źdźbła są żółte i dość wiotkie. Jak doprowadzić go do zadowalającego stanu? Z pomocą przychodzi tutaj nawóz, ale nie musisz kupować gotowych mieszanek w sklepie. Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem jest zrobienie swojego nawozu w domu. To wcale nie jest trudne.
Jak nawozić trawnik?
Ogrodnicy zalecają, aby trawnik przed domem wspomagać trzy razy w roku. Nawożenie, w nowym sezonie, należy rozpocząć już wiosną (zaraz po pierwszym koszeniu). Kolejny raz dokarm swój trawnik w połowie czerwca, a ostanie nawożenie przeprowadź dwa miesiące później. Ten kalendarz nawożenia dotyczy specyfików, które możesz kupić w sklepie. Są one bogate w azot, magnez, żelazo, potas i fosfor.
Jak zrobić domowy nawóz do zagęszczenia trawnika?
Nie musisz jednak kupować nawozów w sklepie. Spokojnie zrobisz samodzielnie najlepszy specyfik, którym zagęścisz swój trawnik. Co ciekawe możesz nim dokarmiać trawnik nawet raz na trzy tygodnie. Jak wykonać tę magiczną miksturę?
Na początku zgromadź wszystkie niezbędne produkty. Przygotuj:
- pół szklanki amoniaku,
- pół szklanki płynu do mycia naczyń,
- jedną puszkę mocnego piwa,
- pół szklanki płynu do płukania ust,
- butelkę wody wysokozmineralizowanej,
- mniej więcej 60 litrów wody.
Najpierw do dużego pojemnika wlej wodę. Następnie dodaj do niej wszystkie pozostałe składniki i wszystko dobrze wymieszaj. Później przelej nawóz do urządzenia rozpylającego i regularnie spryskuj nim swój trawnik. Szybko zauważysz, że murawa intensywnie się zazieleni, a źdźbła będą rosły mocniejsze i oczywiście gęstsze.
Jak poprawić wygląd trawnika?
Stan Twojej murawy poprawi nie tylko nawóz. Warto wykonać także zabieg piaskowania, czyli posypanie trawnika cienką warstwą piasku. To sprawi, że gleba stanie się bardziej przepuszczalna i zdecydowanie łatwiej zaczną przenikać do niej wszelkie nawozy, a także woda czy powietrze.