Łyse placki na trawniku? Obsyp je sowicie, a znikną jeszcze przed świętami

Łyse placki na trawniku? Obsyp je sowicie, a znikną jeszcze przed świętami

Piaskowanie trawnika. Fot. Youtube/
RyanKnorrLawnCare, Gettyimages
Piaskowanie trawnika. Fot. Youtube/ RyanKnorrLawnCare, Gettyimages
30.03.2023 14:25

Piaskowanie trawnika to bardzo prosty zabieg, który sprawi, że murawa po zimie odzyska piękny wygląd, a źdźbła zaczną zdrowo rosnąć.

Ten zabieg to nic innego, jak posypanie trawnika cienką warstwą piasku. Niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim rozluźni zbitą strukturę gleby gliniastej. A co za tym idzie?

Po co wykonuje się piaskowanie trawnika?

Piaskowanie sprawi, że do ziemi znacznie łatwiej zacznie przenikać powietrze i woda, a także wszelkie nawozy — gleba stanie się bardziej przepuszczalna. Przyspieszy też rozwój systemu korzeniowego, a także ograniczy zastoje wody i rozwój mchu. Oczywiście wyrówna też powierzchnię murawy, likwidując wszelkie wgłębienia czy dziury.

piaskowanie trawnika, fot. gettyimages
piaskowanie trawnika, fot. gettyimages

Jak przeprowadzić zabieg piaskowania murawy?

Do tego celu użyj suchego piasku rzecznego (grubość ziarna: 0,5-0,8 mm). Niektórzy mieszają go z gliną, kompostem, rozdrobnionym torfem ogrodniczym lub sproszkowaną kredą.

  • Glina zwiąże gleby piaszczyste i lekkie.
  • Kompost i torf to dobre nawozy.
  • Kreda sprawi, że zwiększeniu ulegnie pH gleb kwaśnych.

Piaskowanie przeprowadź tylko wtedy, kiedy trawnik jest suchy i skoszony. Najpierw rozrzuć piasek, a potem rozprowadź go równomiernie grabiami. Pamiętaj, że taki zabieg należy wykonać tylko raz w sezonie. Wybór terminu zależy od ciebie, ale jeżeli zrobisz to wczesną wiosną, to zapewnisz trawie lepsze warunki do wzrostu. Dobrym okresem jest też przełom sierpnia i września — wówczas korzenie trawy intensywnie się rozwijają.

Ciekawym rozwiązaniem jest również zamiana piasku na zeolit. To minerał zawierający głównie glin i krzem, a także inne składniki mineralne (w zależności od rodzaju zeolitu). Ma tę dobrą właściwość, że podczas deszczu magazynuje wodę, którą odda glebie, jeśli zapanuje susza. Dodatkowo pomaga trawie ukorzenić się, a także uodparnia ją na ataki szkodników oraz rozwój chorób.

piaskowanie trawnika, fot. gettyimages
piaskowanie trawnika, fot. gettyimages

Kiedy nie należy piaskować trawnika?

  • Zrezygnuj z piaskowania, jeżeli trawnik został założony na skarpie. Wówczas piasek sprawi, że murawa zacznie się osuwać.
  • Gleby piaszczyste, lekkie, a także suche, również nie potrzebują piaskowania. Dodatkowa porcja piasku sprawi, że ziemia będzie miała problem z przyswajaniem oraz wiązaniem wody.

Sekretny przepis na nawóz z musztardy

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także