PoradyLajfhakiJesienią nie mam nornic w ogrodzie. Zbieram te liście i wkładam do tuneli

Jesienią nie mam nornic w ogrodzie. Zbieram te liście i wkładam do tuneli

domowy sposób na nornice fot. freepik
domowy sposób na nornice fot. freepik
29.09.2023 12:41, aktualizacja: 29.09.2023 13:46

Nornice to małe zwierzątka, które potrafią nieźle zdemolować ogród. Chociaż wydają się urocze, niestety traktowane są jak szkodniki. Podpowiadamy domowy sposób na nornice, który pozwala je przegonić z posesji w humanitarny sposób.

Szkody, jakie mogą wyrządzić nornice to: obgryzanie korzeni, oddzieranie kory z drzew, czy pustoszenie upraw. Zastosuj polecane przez nas sposoby, aby skutecznie przegnać nornice z ogrodu. Oczywiście bez robienia im krzywdy!

Domowy sposób na nornice

Zwierzaki te są nocnymi markami i rzadko możesz je zobaczyć żerujące za dnia. Ich aktywność zaczyna się pod wieczór i nocą, kiedy to zaczynają szwendać się po ogrodzie i sieją w nim spustoszenie. Na szczęście, chociaż to gryzonie, nie są one zainteresowane wchodzeniem do naszego domu. Szkodniki te potrafią kopać w ziemi tunele na szerokość około 5 cm. Co zrobić, aby nornice nie doprowadziły do degradacji naszego ogrodu? Na pewno zrezygnować z chemicznych i niehumanitarnych sposobów, które mogłyby im wyrządzić krzywdę. Z pomocą przychodzą domowe triki, dzięki którym szybko je przepłoszysz. Nornice nie lubią niektórych zapachów jak choćby wydzielanego juglonu przez liście orzecha włoskiego. Dlatego, jeśli chcesz je przepędzić, włóż do ich tuneli liście tego drzewa, zniszcz też zrobione przez nich kopce. Szybko zauważysz, że wyniosły się z twojej posesji.

Jak wypłoszyć nornice z ogrodu? fot. freepik
Jak wypłoszyć nornice z ogrodu? fot. freepik

Co jeszcze odstrasza nornice?

Poza metodą z liśćmi orzecha włoskiego jest jeszcze wiele innych trików, które pozwalają pozbyć się tych szkodników z ogrodu. Możesz zasadzić w różnych miejscach w ogrodzie bazylię - też jej nie lubią. My stosujemy też alternatywnie czarny bez, który najpierw zbieramy, a następnie suszymy i dopiero potem wkładamy do tuneli nornic. Zabezpieczamy też kory drzew, wiążąc na nich gałązki tej rośliny. Czarny bez wydziela kwas cyjanowodorowy, który ma działanie odstraszające nornice. Możesz z niego zrobić też gnojówkę. Użyj kilograma świeżych lub suszonych liści, kwiatów i pędów czarnego bzu oraz 10 litrów wody. Włóż je do pojemnika i zalej wodą, a następnie zostaw na 4-5 dni, aby się rozłożyły. Nie przecedzaj później gnojówki, tylko od razu wlej ją do korytarzy nornic. Dodatkowo możesz w ten sam sposób wykorzystać ją też na krety. Pamiętaj, aby proces powtórzyć kilka razy.

domowy sposób na nornice fot. getty images
domowy sposób na nornice fot. getty images
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także