PoradyLajfhakiDrobna zmiana w korzystaniu ze zmywarki i zużywam mniej prądu!

Drobna zmiana w korzystaniu ze zmywarki i zużywam mniej prądu!

czy da się oszczędzać prąd na zmywarce? Fot. Freepik / Genialne
czy da się oszczędzać prąd na zmywarce? Fot. Freepik / Genialne

23.10.2022 18:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Oszczędzanie prądu stało się już niemalże naszym obowiązkiem. Mało komu uśmiecha się płacenie horrendalnie wysokich rachunków za takie samo zużycie energii, jak do tej pory. A właśnie to zapewni nam nadchodząca zima. Przez taką wizję przyszłości szukamy sprawdzonych sposobów na to, jak zmniejszyć koszty wody, energii, gazu itd. Większą wagę przykładamy też do kwestii robienia zakupów – planujemy je, polujemy na promocje i zapamiętujemy inne triki pomagające nam zaoszczędzić więcej pieniędzy. A jak oszczędzać prąd na zmywarce? Czy to w ogóle możliwe? Okazuje się, że tak! Połączymy wygodę z praktycznością!

Nie przeciążaj jej – gdy będzie zapełniona po brzegi, to mycie wcale nie będzie bardziej opłacalne!

Logika podpowiada, że lepiej poczekać, aż zbierze się więcej brudnych naczyń na raz, niż włączać mycie na kilka razy. I to jest prawda, ale tylko w przypadku, jeśli nie mamy do umycia przedmiotów silnie zabrudzonych.

Jeśli na naczyniach znajdują się resztki jedzenia, to szybko pozasychają, jeśli będziesz zbyt długo czekał z uruchomieniem zmywarki. Ich usunięcie będzie bardziej kłopotliwe i często konieczne będzie ponowne umycie naczyń.

Wybieraj program EKO, jeśli masz taki do dyspozycji.

Kiedy go włączysz, zmywarka będzie działała dłużej, ale przy niższej temperaturze, przez co zużycie prądu będzie o wiele niższe. Dłuższy czas mycia (namydlenia) pozwala dobrze umyć naczynia już w temperaturze 50 stopni. Pamiętaj, że wszystkie szybkie programy zużywają o wiele więcej prądu!

Nowsze zmywarki mają już cykl automatyczny, który sam dobiera parametry mycia do wsadu i stanu zabrudzenia.

Obraz

Czy zmywarka może oszczędzać prąd? Może, ale tylko ta, którą się regularnie oczyszcza!

To oczywiste, że z czasem zgromadzi się w niej brud i tłuszcz, które bezwzględnie trzeba usuwać. Ich nadmiar negatywnie wpływa na wydajność sprzętu, ponieważ ma problem z wypompowaniem wody po myciu. Wyczyść więc zmywarkę używając do tego octu i sody. Jak to zrobić, zobacz w naszym filmiku poniżej.

Funkcja opóźnienia startu - zrezygnuj z niej

Nie używaj jej, jeśli nie musisz, ponieważ wtedy zmywarka przechodzi w stan czuwania, co minimalnie, ale jednak pobiera prąd..

Zrezygnuj z płukania wstępnego!

Wkładając naczynia do zmywarki wystarczy resztki z naczyń zetrzeć papierowym ręcznikiem. Zaoszczędzisz nie tylko bieżącą wodę (jeśli je opłukiwałeś przed wstawieniem do zmywarki), ale i możesz spokojnie pominąć program mycia wstępnego.

Wyłącz cykl suszenia

Jeżeli masz taką możliwość, zrezygnuj z cyklu suszenia. Zamiast tego zostaw uchylone drzwi zmywarki, czy zamknij je z przełożonym przez nie bardzo chłonnym ręcznikiem, o czym jest filmik poniżej.

Czy wiesz, jak sprawić, aby Twoje naczynia po wyjęciu ze zmywarki od razu były suche? Ten trik zostanie z Tobą na długo!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także