PoradySprzątanieDrogi sklepowy środek nie zadziałał. Doczyściła fugi produktem z kuchni

Drogi sklepowy środek nie zadziałał. Doczyściła fugi produktem z kuchni

Fugi pod prysznicem ekspresowo się brudzą, a nieodpowiednia pielęgnacja tego miejsca może doprowadzić do stałych przebarwień, których nie usuniemy żadnym żrącym środkiem. Nie dość, że wygląda to nieestetycznie, to jeszcze jest siedliskiem bakterii i grzybów. W dzisiejszym triku podpowiemy ci, jak skutecznie doczyścić fugi, a także jak je zabezpieczyć, by już nigdy nie zarastały brudem.

Jak dobrze wyczyścić fugi w łazience?
Jak dobrze wyczyścić fugi w łazience?
Źródło zdjęć: © Genialne

14.11.2023 17:32

Warunki w toalecie są niezwykle sprzyjające dla rozwoju pleśni — jest tam ciepło i wilgotno, a to wystarczy, by różne miejsca zaczęły zachodzić ciemnym nalotem. Fugi to powierzchnia, o której często zapominamy podczas sprzątania, a to właśnie tam zaczynają się problemy z grzybem. Przy każdym rutynowym sprzątaniu pamiętaj o ich przecieraniu. Zaraz podpowiemy, jak się nimi zająć.

Jak dbać o fugi, by nie zarastały brudem?

Łączenia płytek mogą być w świetnej kondycji przez wiele lat, o ile będziesz regularnie je czyścić. Każdy tydzień zwłoki powoduje, że zabrudzenia coraz mocniej się utrwalają. Czasami sytuacja jest tak poważna, że fug nie da się uratować i trzeba zrobić je na nowo, a to już dodatkowa praca i koszty. Lepiej działać, póki mamy ku temu możliwość.

Kupienie środka chemicznego w sklepie to łatwa opcja, lecz na pewno nie można o niej powiedzieć, że jest ekologiczna i zdrowa. Zamiast tego lepiej połączyć kilka produktów z kuchni, które są tanie, łatwodostępne i całkowicie bezpieczne. Jesteśmy pewni, że znajdziesz u siebie trochę sody oczyszczonej, soku z cytryny czy octu. Więcej nie potrzebujesz!

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak wyczyścić fugi domową mieszanką?

Czyszczenie fug zacznij od przygotowania pasty czyszczącej. Wymieszaj dwie łyżki sody i dwie łyżeczki wody, dolej kilka kropel soku cytrynowego i wymieszaj całość, aż powstanie lejąca pasta, którą można swobodnie nakładać na fugi. Do szorowania najlepiej wykorzystać starą szczoteczkę do zębów lub jakąś małą szczotkę, którą dobrze wmasujesz produkt. Całość pozostawiamy na minimum 30 minut, by substancje mogły dobrze zadziałać.

Czyszczenie fug w łazience
Czyszczenie fug w łazience© Freepik | lakuza

Jeśli twoje fugi są po prostu zżółknięte, lecz nie widać na nich śladów grzyba, nie musisz przeprowadzać aż tak zaawansowanego mycia. Wystarczy, że natrzesz je sokiem z cytryny, a ten zadziała jak naturalny rozjaśniacz. Dodatkowo łazienkę ogarnie miły i świeży zapach cytrusów. W podobny sposób podziała ocet kuchenny, który również ma właściwości rozjaśniające i odkażające.

Wystarczy zmieszać go z odrobiną wody i rozpylić po fugach. Środek pozostawiamy na kilkanaście minut i spłukujemy wodą. Zapach może przez chwilę się utrzymywać, ale po kilku godzinach nie będzie po nim śladu. Pamiętaj o tym, by nie łączyć sody i octu w jednej mieszance. Mimo piany, nie będą mieć już tak silnej mocy jak dwa osobne produkty.