Balkon i ogródOgródWiewiórki nie są wybredne. Chcesz je dokarmić? To dla nich rarytas

Wiewiórki nie są wybredne. Chcesz je dokarmić? To dla nich rarytas

Dokarmianie wiewiórek zimą
Dokarmianie wiewiórek zimą
Źródło zdjęć: © Pixabay | Ralphs_Fotos

06.11.2023 15:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zima to trudny czas dla zwierząt, które muszą szukać pożywienia pod grubą warstwą śniegu. Często człowiek jest ich ostatnią deską ratunku, by przetrwały zimą. Poza ptakami warto również pomyśleć o rudych gryzoniach. Co jedzą wiewiórki? Czy koniecznie muszą być to orzechy? Odpowiedź jest prosta, a koszty niższe niż ci się wydaje.

Wiewiórka to zwierzę, które w swoim menu posiada nie tylko orzechy. Podczas długiej zimy nie może wybrzydzać w tym, co akurat znajdzie. Często już jesienią zaczyna gromadzić zapasy nasion, szyszek, żołędzi i grzybów. Wszystko przysypuje grubą warstwą ziemi i mchu, by inny osobnik nie okradł jej z pożywienia. W przypadku długich i mroźnych okresów zebrane jedzenie może być niewystarczające, a wtedy gryzonie wybywają na poszukiwania.

Co jedzą wiewiórki? Możesz być w szoku

Większość osób myśli, że wiewiórki jedzą jedynie orzechy. Ich dieta jest jednak znacznie bardziej urozmaicona. Poza żołędziami czy nasionami zwierzęta te zbierają grzyby, polują na ślimaki, małe gryzonie czy podbierają jaja ptaków. Wszystko w imię przetrwania w niesprzyjających warunkach. Wiele osób myśli, że wiewiórki hibernują, lecz to również mit. Gryzonie zachowują się dokładnie tak samo jak w letnich miesiącach, lecz mają o wiele więcej pracy ze znalezieniem pożywienia.

Latem, gdy las obfituje w owoce, wiewiórki zbierają je na zapas, suszą i umieszczają w norach, by mieć do nich dostęp w późniejszym okresie. Gdy jednak stracą swoją kryjówkę lub zima znacznie się przeciągnie, gryzonie zaczynają szukać pożywienia u ludzi. Czasami pomoc ze strony człowieka może być niewielka, ale na tyle trafna, że wiewiórki będą w stanie przeżyć do następnego roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mieszanka dla wiewiórek, która ma wszystko, czego im trzeba

Nim pomyślisz, że dawanie resztek ludzkiego jedzenia jest dobrym pomysłem, musimy cię uprzedzić, że lepiej tego nie robić. Najlepiej karmić gryzonie tym, co potrafiłyby upolować w naturalnym środowisku. Przygotuj mieszankę naturalnych orzechów, nasion, suszonych owoców i grzybów. W sklepach zoologicznych można kupić specjalną mieszankę np. dla świnki morskiej, w której znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz.

Dokarmianie wiewiórek w parku.
Dokarmianie wiewiórek w parku.© Pixabay | Ray_Shrewsberry

Wiewiórki można karmić na kilka sposobów. Pierwszy z nich to wystawianie karmnika na drzewie w lesie. Skorzystają z niego zarówno wiewiórki jak i ptaki. Druga opcja to wyniesienie nasion do parku, gdzie z pewnością czeka sporo wygłodniałych gryzoni. Wiewiórki czują zapach przysmaków już z kilku metrów, więc z pewnością nie przeoczą przekąsek, które przyniesiono do parku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także