PoradyLajfhakiDziadek Antek zdradził mi, jak przechowywać marchew tuż po zbiorach. Teraz już nie gnije

Dziadek Antek zdradził mi, jak przechowywać marchew tuż po zbiorach. Teraz już nie gnije

Jeśli jesień, to i zbiory marchewek. To warzywo ma więcej witamin niż może się wydawać. Warto dodać, że jej regularne jedzenie poprawia nasze zdrowie. Podpowiadamy, jak przechowywać marchew.

jak przechowywać marchew, fot. YouTube/MaritimeGardening
jak przechowywać marchew, fot. YouTube/MaritimeGardening

26.09.2023 19:07

Prawidłowe przechowywanie warzyw nie od dziś ma niebagatelne znaczenie na ich świeżość. Dzięki temu korzystamy z nich przez bardzo długi czas. Jednak wiele osób nie wie, jak robić to poprawnie, aby czerpać z dobrodziejstwa jarzyn.

Właściwości marchewki

Wyróżnia się na tle innych warzyw nie tylko kolorem, ale też niską kalorycznością. Zawiera w sobie luteinę oraz beta-karoten, jak również witaminę A i C. Marchewka to bogate źródło witamin z grupy B, czyli tiaminy, ryboflawiny, czy kwasu foliowego. Lista składników mineralnych warzywa jest również bardzo długa, a nie zabrakło na niej magnezu, potasu, żelaza, wapnia, cynku oraz sodu. Taki wachlarz dobroci sprawia, że marchew świetnie wpływa na nasz wzrok i często zaleca się ją w profilaktyce leczenia zaćmy czy jaskry lub na lepszą ostrość widzenia. Beta-karoten wpływa na kondycję skóry, przez co eliminuje jej nadmierną bladość. Natomiast prowitamina A ma właściwości przeciwnowotworowe i zapobiega m.in. rakowi krtani, jamy ustnej oraz przełyku. Marchewka zmniejsza stężenie cholesterolu we krwi, wspiera naturalną florę jelit, jak również poprawia pracę układu trawiennego. W sezonie jesienno-zimowym warto ją spożywać ze względu na działanie antybakteryjne oraz antywirusowe, które wzmacnia odporność. Ale — aby móc się nią suplementować — należy wiedzieć, jak przechowywać marchew.

Obraz

Jak przechowywać marchew?

Jesień to sezon zbiorów. Po wykopaniu warzyw oczyść je z ziemi, a następnie wysusz na słońcu. Ważne jest to, aby korzenie marchwi nie były bezpośrednio narażone na promienie. Warto dodać, że nie każdy zbiór sprawdzi się do przechowywania, ponieważ zimę przetrzymają tylko te zdrowe warzywka, które nie mają na sobie np. plam. Dla marchewek najlepiej sprawdzi się suche oraz ciemne miejsce, czyli piwnica lub spiżarnia. Jednak kluczowy jest wybór odpowiedniego pojemnika, a powinny być to skrzynki albo pryzmy. Mimo to nie są one gwarantem świeżości marchwi. Cóż więc zastosować? Sięgnij po mech torfowy lub wilgotny piasek. Wystarczy, że wsypiesz wybrany materiał do skrzynki, a następnie ułożysz na takim spodzie marchewki. Potem powtórz tę czynność, tworząc warstwy aż do całkowitego wypełnienia pojemnika.

Obraz