PoradyLajfhakiDziadek pokazał mi trik, który zapewnia ogromne plony pomidorów. Stosuję go od lat!

Dziadek pokazał mi trik, który zapewnia ogromne plony pomidorów. Stosuję go od lat!

Pielęgnacja warzywnych grządek to podstawowe zadanie, które wpływa na wzrost roślin. Szczególnych warunków wymagają pomidory i nie chodzi tu tylko o podlewanie lub nawożenie. Podpowiadamy, jak ogławianie pomidorów zwiększy ich zbiory.

ogławianie pomidorów, fot. Youtube/opinieScheda, Freepik
ogławianie pomidorów, fot. Youtube/opinieScheda, Freepik

10.06.2023 15:45

Są to najczęściej uprawiane warzywa, które cieszą się niesłabnącą popularnością. Domowe pomidory nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych i odznaczają się niepowtarzalnym smakiem. Jednak, aby były duże, soczyste oraz zdrowe, trzeba wykonać ich ogławianie.

Na czym polega ogławianie pomidorów?

Zabieg ten polega na usuwaniu liści pomidora na odpowiednim etapie jego kwitnienia. Ważne jest, aby w pierwszej kolejności pozbyć się bocznych pędów rośliny, które rosną między pozostałymi liśćmi a łodygą pomidora. Najczęściej są one nazywane wilkami i należy usuwać je od razu, ponieważ zabierają roślinie substancje odżywcze i energię. W drugim kroku trzeba oderwać dolne liście, które znajdują się niżej gron owocowych. Na krzaku powinny zostać tylko te, które znajdują się najbliżej pomidorów, ponieważ to z nich roślina czerpie potrzebne cukry. Natomiast ostatnim etapem jest ogławianie, podczas którego zrywa się wierzchołek pędu głównego pomidora. Zabieg ten hamuje dalszy wzrost rośliny i zbędną stratę energii rośliny, bo powinna ona wszystkie siły przeznaczyć na wydanie owoców.

Obraz

Kiedy ogławiać pomidory?

Każdemu ogrodnikowi zależy na jak największych zbiorach, dlatego ogłowienie pomidorów powinno być wykonywane na około siedem tygodni przed zrywaniem dojrzałych warzyw. Najczęściej będzie to koniec września, ale wszystko jest zależne od panujących warunków atmosferycznych. Warto dodać, że pomidory potrzebują regularnego podlewania, ciepłego stanowiska (które będzie osłonięte od wiatru) oraz przede wszystkim odżywiania bogatymi nawozami. Gleba do pomidorów powinna być żyzna oraz dobrze przepuszczalna, czyli między 5,5 a 6,6 pH. Temperatura też jest ważnym elementem, na który niekiedy nie mamy wpływu, a powinna ona wynosić od 22 do 27 stopni Celsjusza. Kiedy spada poniżej 14 stopni, roślina hamuje swój wzrost, dlatego najlepiej sadzić pomidory do gruntu już po ustąpieniu przymrozków, czyli od połowy maja.

czym nawozić pomidory?, fot. Pixabay
czym nawozić pomidory?, fot. Pixabay

Domowe nawozy dla pomidorów