PoradyDziadek zdradził mi sekretne miejsca na grzyby. Odkąd je znam, zawsze wracam z pełnym koszem

Dziadek zdradził mi sekretne miejsca na grzyby. Odkąd je znam, zawsze wracam z pełnym koszem

gdzie szukać grzybów, fot. Getty Images
gdzie szukać grzybów, fot. Getty Images

13.09.2023 09:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wrzesień to idealny czas na zbieranie grzybów. W lasach powinno być już sporo borowików czy maślaków. Ale żeby wrócić z pełnym koszem, trzeba wiedzieć, gdzie szukać grzybów. One nie rosną w każdym miejscu.

Zaprawieni grzybiarze mają swoje ulubione miejsca, gdzie wracają co roku. Inni za każdym razem eksplorują odmienny teren. Jedni i drudzy muszą jednak wiedzieć, jak i gdzie szukać grzybów. W niektórych miejscach łatwiej spotkać wybrane gatunki. Podpowiadamy, jakie lokalizacje najlepiej wybierać, jeśli chcesz uzbierać pełen kosz grzybów.

Jakie grzyby można znaleźć we wrześniu?

Grzyby zaczęły pojawiać się w lasach już pod koniec wakacji. Największy wysyp spodziewany jest jednak jesienią. Niektóre gatunki będzie można zbierać aż do listopada. Obecnie osoby spacerujące po lasach z koszykami i wiaderkami mają największe szanse na znalezienie borowików, w tym prawdziwków, maślaków, podgrzybków oraz kurek. We wrześniu pojawiają się także koźlarze oraz rydze. Bez względu na to, który gatunek jest twoim ulubionym, powinieneś wiedzieć, gdzie szukać grzybów, by wyprawa do lasu zakończyła się sukcesem.

Gdzie szukać grzybów? Fot. Freepik
Gdzie szukać grzybów? Fot. Freepik

Gdzie szukać grzybów?

Różne gatunki grzybów lubią różne warunki. Właśnie dlatego w niektórych miejscach więcej jest prawdziwków, a w innych np. kurek. Jeśli chcesz znaleźć konkretny gatunek, powinieneś wybrać się w miejsce, gdzie panują optymalne dla niego warunki.

  • Borowiki znajdziesz w lasach iglastych oraz liściastych, gdzie rosną drzewa w średnim wieku.
  • Również podgrzybki brunatne pojawiają się zarówno w lasach iglastych, jak i liściastych.
  • Rydze rosną na glebach piaszczystych i suchych. Najczęściej występują na skraju lasu, a także na polanach i łąkach.
  • Koźlarzy powinieneś szukać w wysokich trawach brzozowych zagajników.
  • Maślaki wolą piaszczyste gleby i najczęściej rosną pod sosnami.
  • Kurki zwykle występują pod sosnami i świerkami. Rzadziej spotkasz je pod brzozami, bukami oraz dębami.

Jak szukać grzybów?

Wiesz już, gdzie szukać grzybów. Czas zdradzić kilka patentów na to, by łatwiej je odnaleźć. Zaprawieni grzybiarze uważają, że warto udać się do lasu krótko po deszczu. I nie chodzi tu tylko o to, że wtedy jest najwięcej grzybów. Mówi się, że wilgotne kapelusze lepiej odbijają światło i łatwiej je dostrzec. Z tego samego powodu warto rozpocząć grzybobranie wczesnym rankiem, gdy na kapeluszach jest jeszcze rosa. Jeśli szukasz grzybów w słoneczny dzień, skup się na zacienionych miejscach. Natomiast, jeśli aura jest deszczowa, zwracaj szczególną uwagę na rejony, w których jest cieplej i mniej wilgotno. Pamiętaj również, że w rzadszych lasach grzyby rosną po północnej stronie drzew, w pobliżu ich konarów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także