PoradyZbieraj grzyby we własnym ogródku! Tak wyhodujesz borowiki i maślaki

Zbieraj grzyby we własnym ogródku! Tak wyhodujesz borowiki i maślaki

Lubisz grzyby, ale niekoniecznie masz czas lub ochotę chodzić na grzybobranie do lasu? Możesz spróbować wyhodować grzyby leśne w swoim ogrodzie. Wymaga to nieco trudu i cierpliwości, ale wysiłek może się opłacić.

grzyby w ogrodzie fot. freepik
grzyby w ogrodzie fot. freepik

Grzyby potrzebują określonych warunków, by rosnąć. Wyhodowanie ich w ogrodzie, gdzie środowisko jest nieco inne niż w lesie, nie jest łatwym zadaniem. Jeśli jednak lubisz eksperymenty i masz ochotę spróbować, nic nie stoi na przeszkodzie. Być może uda ci się założyć własną hodowlę borowików lub maślaków?

Jakie grzyby można uprawiać w ogrodzie?

Najpopularniejszymi grzybami, które można hodować w ogrodzie, są pieczarki, boczniaki i grzyby shitake. W ich przypadku sprawa jest prosta. Wystarczy kupić tzw. balot, czyli podłoże z grzybnią, ustawić w odpowiednim miejscu i czekać aż wyrosną pierwsze okazy. Grzyby leśne to jednak zupełnie inna sprawa. Hodowanie ich w ogrodzie jest możliwe, ale znacznie trudniejsze. Jeśli ci się poszczęści, możesz jednak doczekać się m.in. borowików, maślaków, koźlarzy, kurek, podgrzybków, a także rydzów. W tym przypadku najprostszą opcją jest kupienie gotowej grzybni. Jeśli jednak masz ochotę, możesz wyhodować ją samodzielnie.

Jakie grzyby można uprawiać w ogrodzie? Fot. Freepik
Jakie grzyby można uprawiać w ogrodzie? Fot. Freepik

Jak wyhodować własną grzybnię?

Aby wyhodować własną grzybnię, potrzebujesz przejrzałego grzyba z korzeniami. Zmiel go maszynką do mięsa i zalej 1 l ciepłej wody. Dodaj 1 łyżeczkę cukru i 5-6 łyżek drożdży. Odstaw mieszankę na miesiąc. Po tym czasie przecedź płyn (miąższ z dna nie będzie już potrzebny). To wszystko! Twoja grzybnia jest już gotowa. Co ważne, jest w niej tyle grzybni, że powinieneś stosować płyn po rozcieńczeniu całej butelki w beczce wody.

Grzyby leśne da się wyhodować w ogrodzie, ale nie jest to łatwe. Fot. Freepik
Grzyby leśne da się wyhodować w ogrodzie, ale nie jest to łatwe. Fot. Freepik

Jak "sadzić" grzyby w ogrodzie?

Hodowlę możesz rozpocząć w dowolnym momencie od wiosny do późnej jesieni. Musisz trzymać się przy tym kilku zasad.

  • Grzybnię (zarówno tę ze sklepu, jak i samodzielnie wyhodowaną) powinieneś wylewać do dołków wykopanych w okolicy drzew. Postaraj się wykopać je na obrzeżach zasięgu korzeni.
  • Nie możesz zdawać się na przypadek. Konkretne grzyby żyją w symbiozie z konkretnymi drzewami. W dalszej części artykułu wyjaśnimy, jak dobrać gatunek grzybów do drzew rosnących w twoim ogrodzie.
  • Grzyby najlepiej wyrosną w okolicy drzew młodych (5-10 lat), które szybciej wytworzą z nimi mikoryzę niezbędną do rozwoju grzybów.
  • Aby grzybnia się rozwinęła, musisz zadbać o to, by gleba choć częściowo przypominała tę z lasu. Ziemia powinna być próchnicza i wymieszana z przekompostowanymi liśćmi oraz igłami. Możesz również wymieszać ją z torfem.
  • Po wylaniu grzybni do gruntu przysyp ją warstwą ziemi i porządnie podlej.
  • Nawadniaj grzybnię w okresach, gdy nie ma opadów.
Na grzyby w ogrodzie trzeba długo czekać. Fot. Freepik
Na grzyby w ogrodzie trzeba długo czekać. Fot. Freepik

Pod jakimi drzewami umieścić dane grzybnie?

Jak wspomnieliśmy, konkretne gatunki drzew wytwarzają mikoryzę z grzybnią, dzięki czemu rosną owocniki, które możemy zbierać. W związku z tym gatunek hodowanych grzybów powinieneś dostosować do tego, jakie drzewa rosną w twoim ogrodzie.

  • Borowiki szlachetne możesz uprawiać w okolicy sosny, świerku, dębu i buka. Borowiki usiatkowane wyrosną natomiast tylko pod dwoma ostatnimi z wymienionych drzew.
  • Sosny i świerki sprzyjają rozwojowi grzybni mleczaja rydza, podgrzybka brunatnego oraz maślaka zwyczajnego. Ten ostatni powinien wyrosnąć również w sąsiedztwie modrzewi.
  • Koźlarz czerwony to grzyb, którego uprawę możesz zacząć, jeśli masz w ogrodzie topole lub osiki.
  • Najlepszym sąsiedztwem dla kurek są świerki.
  • Koźlarza babkę wyhodujesz w okolicy brzóz.
Grzyby potrzebują odpowiednich warunków, by wyrosnąć w ogrodzie. Fot. Freepik
Grzyby potrzebują odpowiednich warunków, by wyrosnąć w ogrodzie. Fot. Freepik

Ile trzeba czekać na własne grzyby?

Grzyby w ogrodzie nie rosną tak szybko jak w przysłowiu. Musisz więc wykazać się cierpliwością. Owocniki mogą pojawić się dopiero po 2-3 latach od rozpoczęcia hodowli, a może nawet później. Istnieje też ryzyko, że w ogóle się ich nie doczekasz. Nawet jeśli wszystko zrobisz jak należy, może okazać się, że twoje wysiłki zniweczy np. nieodpowiednia pogoda.