PoradyZbieraj grzyby we własnym ogródku! Tak wyhodujesz borowiki i maślaki

Zbieraj grzyby we własnym ogródku! Tak wyhodujesz borowiki i maślaki

grzyby w ogrodzie fot. freepik
grzyby w ogrodzie fot. freepik
26.08.2023 18:23

Lubisz grzyby, ale niekoniecznie masz czas lub ochotę chodzić na grzybobranie do lasu? Możesz spróbować wyhodować grzyby leśne w swoim ogrodzie. Wymaga to nieco trudu i cierpliwości, ale wysiłek może się opłacić.

Grzyby potrzebują określonych warunków, by rosnąć. Wyhodowanie ich w ogrodzie, gdzie środowisko jest nieco inne niż w lesie, nie jest łatwym zadaniem. Jeśli jednak lubisz eksperymenty i masz ochotę spróbować, nic nie stoi na przeszkodzie. Być może uda ci się założyć własną hodowlę borowików lub maślaków?

Jakie grzyby można uprawiać w ogrodzie?

Najpopularniejszymi grzybami, które można hodować w ogrodzie, są pieczarki, boczniaki i grzyby shitake. W ich przypadku sprawa jest prosta. Wystarczy kupić tzw. balot, czyli podłoże z grzybnią, ustawić w odpowiednim miejscu i czekać aż wyrosną pierwsze okazy. Grzyby leśne to jednak zupełnie inna sprawa. Hodowanie ich w ogrodzie jest możliwe, ale znacznie trudniejsze. Jeśli ci się poszczęści, możesz jednak doczekać się m.in. borowików, maślaków, koźlarzy, kurek, podgrzybków, a także rydzów. W tym przypadku najprostszą opcją jest kupienie gotowej grzybni. Jeśli jednak masz ochotę, możesz wyhodować ją samodzielnie.

Jakie grzyby można uprawiać w ogrodzie? Fot. Freepik
Jakie grzyby można uprawiać w ogrodzie? Fot. Freepik

Jak wyhodować własną grzybnię?

Aby wyhodować własną grzybnię, potrzebujesz przejrzałego grzyba z korzeniami. Zmiel go maszynką do mięsa i zalej 1 l ciepłej wody. Dodaj 1 łyżeczkę cukru i 5-6 łyżek drożdży. Odstaw mieszankę na miesiąc. Po tym czasie przecedź płyn (miąższ z dna nie będzie już potrzebny). To wszystko! Twoja grzybnia jest już gotowa. Co ważne, jest w niej tyle grzybni, że powinieneś stosować płyn po rozcieńczeniu całej butelki w beczce wody.

Grzyby leśne da się wyhodować w ogrodzie, ale nie jest to łatwe. Fot. Freepik
Grzyby leśne da się wyhodować w ogrodzie, ale nie jest to łatwe. Fot. Freepik

Jak "sadzić" grzyby w ogrodzie?

Hodowlę możesz rozpocząć w dowolnym momencie od wiosny do późnej jesieni. Musisz trzymać się przy tym kilku zasad.

 • Grzybnię (zarówno tę ze sklepu, jak i samodzielnie wyhodowaną) powinieneś wylewać do dołków wykopanych w okolicy drzew. Postaraj się wykopać je na obrzeżach zasięgu korzeni.
 • Nie możesz zdawać się na przypadek. Konkretne grzyby żyją w symbiozie z konkretnymi drzewami. W dalszej części artykułu wyjaśnimy, jak dobrać gatunek grzybów do drzew rosnących w twoim ogrodzie.
 • Grzyby najlepiej wyrosną w okolicy drzew młodych (5-10 lat), które szybciej wytworzą z nimi mikoryzę niezbędną do rozwoju grzybów.
 • Aby grzybnia się rozwinęła, musisz zadbać o to, by gleba choć częściowo przypominała tę z lasu. Ziemia powinna być próchnicza i wymieszana z przekompostowanymi liśćmi oraz igłami. Możesz również wymieszać ją z torfem.
 • Po wylaniu grzybni do gruntu przysyp ją warstwą ziemi i porządnie podlej.
 • Nawadniaj grzybnię w okresach, gdy nie ma opadów.
Na grzyby w ogrodzie trzeba długo czekać. Fot. Freepik
Na grzyby w ogrodzie trzeba długo czekać. Fot. Freepik

Pod jakimi drzewami umieścić dane grzybnie?

Jak wspomnieliśmy, konkretne gatunki drzew wytwarzają mikoryzę z grzybnią, dzięki czemu rosną owocniki, które możemy zbierać. W związku z tym gatunek hodowanych grzybów powinieneś dostosować do tego, jakie drzewa rosną w twoim ogrodzie.

 • Borowiki szlachetne możesz uprawiać w okolicy sosny, świerku, dębu i buka. Borowiki usiatkowane wyrosną natomiast tylko pod dwoma ostatnimi z wymienionych drzew.
 • Sosny i świerki sprzyjają rozwojowi grzybni mleczaja rydza, podgrzybka brunatnego oraz maślaka zwyczajnego. Ten ostatni powinien wyrosnąć również w sąsiedztwie modrzewi.
 • Koźlarz czerwony to grzyb, którego uprawę możesz zacząć, jeśli masz w ogrodzie topole lub osiki.
 • Najlepszym sąsiedztwem dla kurek są świerki.
 • Koźlarza babkę wyhodujesz w okolicy brzóz.
Grzyby potrzebują odpowiednich warunków, by wyrosnąć w ogrodzie. Fot. Freepik
Grzyby potrzebują odpowiednich warunków, by wyrosnąć w ogrodzie. Fot. Freepik

Ile trzeba czekać na własne grzyby?

Grzyby w ogrodzie nie rosną tak szybko jak w przysłowiu. Musisz więc wykazać się cierpliwością. Owocniki mogą pojawić się dopiero po 2-3 latach od rozpoczęcia hodowli, a może nawet później. Istnieje też ryzyko, że w ogóle się ich nie doczekasz. Nawet jeśli wszystko zrobisz jak należy, może okazać się, że twoje wysiłki zniweczy np. nieodpowiednia pogoda.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także