Dziecko popija ci kawę z filiżanki? Lepiej szybko ogranicz ten proceder
Wiele osób zastanawia się, czy dzieci mogą pić kawę i od jakiego wieku ten napój im nie zaszkodzi. Czy są negatywne skutki picia tego czarnego trunku przez maluchy? Pomożemy ci w rozwikłaniu tej trudnej sprawy.
Picie kawy w wielu domach jest codziennym zwyczajem. A dzieci, jak to dzieci - chcą nas dorosłych naśladować we wszystkim, co robimy. I jeśli widzą, że rano pijemy kawę, to same też chcą spróbować tego trunku. Bo skoro coś sprawia przyjemność mamie i tacie, to będzie tak samo dobre dla nich - taka jest logika dziecka. Wielu rodziców jest świadoma tego, że kawa może zaszkodzić ich potomstwu. Od jakiego wieku maluchy mogą zacząć pić ten czarny napój?
Czy dzieci mogą pić kawę?
Maluchy, które nie ukończyły jeszcze 12. roku życia, na pewno nie powinny mieć nawet sporadycznego kontaktu z tzw. małą czarną. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że dzieci mają mniejszą masę ciała, a ich organizmy nie są jeszcze w pełni ukształtowane i działają nieco inaczej niż ciało osoby dorosłej. W związku z tym picie kawy przez pociechy może pociągnąć za sobą wiele negatywnych skutków zdrowotnych. Zwykle przyczynia się ono do wzrostu częstotliwości akcji serca i zwiększenia ciśnienia krwi. A to może prowadzić do różnorakich powikłań. Początkowo mogą one być nawet zupełnie niewidoczne i najczęściej objawiają się dopiero w późniejszych latach. Bardzo często picie kawy przez małe dzieci, przyczynia się też u nich do powstania refluksu żołądkowego. O doraźnych skutkach, takich jak zaburzenia snu i niepokój, już nie mówiąc.
Może cię również zainteresować: Latte, latte macchiato, americano… Oto, jaka jest różnica między kawami w kawiarni
Jak powinno wyglądać spożycie kawy u nieco starszych dzieci?
Osoby w wieku od 12. do 18. roku życia także powinny ograniczyć spożycie kawy do mniej niż 100 mg dziennie. Wypicie więcej niż małej filiżanki na dzień szkodzi niestety rozwojowi dzieci. Wszystko dlatego, że ich organizmy nie są w stanie prawidłowo przetworzyć większej ilości kawy. Warto przy tym pamiętać, że tolerancja i reakcje organizmu na kofeinę, mogą być inne u każdego dziecka. Dla wielu nastolatków nawet mała dawka kofeiny może być szkodliwa. Oczywiście w kwestii spożycia kawy przez dzieci warto zasięgnąć porady dietetyka.
Może cię również zainteresować: Test z kawą przy rozmowie o pracę. To podchwytliwy sprawdzian, który można łatwo oblać!