PoradyLajfhakiTak bez użycia kleju umieścisz na słoikach własnoręcznie zrobione etykiety

Tak bez użycia kleju umieścisz na słoikach własnoręcznie zrobione etykiety

etykiety na przetwory
etykiety na przetwory
08.07.2023 23:29

Domowe przetwory to świetny sposób na wykorzystanie owoców i warzyw ze swojego ogrodu. W babcinych zeszytach znaleźć można pełno tradycyjnych przepisów do wykorzystania. Jeśli robisz własnoręcznie etykiety na przetwory, to najpewniej problem pojawia się, kiedy trzeba je nalepić na słoiki. Wiesz, że wcale nie potrzebujesz kleju, jeśli masz pod ręką ciepłe mleko?

Smaku domowych przetworów nie da się porównać do tych, które kupujemy w sklepie. Robione z sercem wręcz rozpływają się w ustach. Pamiętaj, aby nakleić na nie etykiety, aby wiedzieć, co znajduje się w danym słoiku, kiedy później po niego sięgniesz.

Jakie przetwory robić latem?

Sezon na domowe przetwory ruszył w najlepsze. To czas na przygotowywanie dżemów, marmolad, konfitur, soków, kompotów, nalewek czy ogórków kiszonych i warzyw w zalewie i nie tylko. Powoli będą one zapełniać półki naszych spiżarni, abyśmy mogli się nimi cieszyć w okresie jesienno-zimowym. Przy dużej ilości różnych przetworów łatwo się pogubić lub niechcący wziąć z półki coś innego, niż chcieliśmy. Dlatego tak ważne jest, aby stosować etykiety na przetwory, dzięki którym dokładnie opiszemy zawartość danego słoika. Znamy sprytny patent na to, aby je nakleić bez użycia kleju. Tak, to możliwe! ;)

Obraz

Jak nakleić etykiety na przetwory bez kleju?

Trik ten jest naprawdę banalny i zajmuje nie więcej niż kilka minut. Potrzebne będą jedynie: talerzyk, mleko i gotowe wycięte kartki na etykiety. Oto instrukcja:

  • wylej na talerz trochę ciepłego mleka,
  • namocz w nim kartkę w formie etykiety na słoik,
  • zwilż jedynie spodnią część, tak by nie rozmyć napisu,
  • przyklej namoczoną kartkę do słoika i dociśnij ściereczką lub papierowym ręcznikiem — usuniesz w ten sposób nadmiar płynu.
  • pozostaw do wyschnięcia.

I gotowe, w ten sposób możesz oznaczyć swoje przetwory, aby później się nie pomylić. Etykiety będą się trzymały na powierzchni słoika bez problemu. Jeśli będziesz chciał je ściągnąć, wystarczy, że kartki lekko namoczysz ciepłą wodą — zejdą od razu i będziesz mógł zmienić je na nowe. Jeśli boisz się, że przez nieuwagę rozmażesz napisy na etykietach podczas naklejania, możesz najpierw nakleić puste karteczki, a dopiero później — po wyschnięciu papieru — je podpisać. Co ciekawe, ciepłym mlekiem możesz też skleić porcelanę! Jednak tu potrzebna będzie ci też taśma klejąca. Jak to zrobić? Po prostu złóż delikatnie rozbitą porcelanę w całość, a jej fragmenty sklej taśmą i włóż do naczynia, które potem zalejesz gorącym mlekiem. Przykryj je, a następnie odstaw na dwa dni. Po tym czasie wyjmij porcelanę, delikatnie usuń taśmę oraz umyj naczynie z resztek mleka. Gotowe!

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także