PoradyWykorzystaj ten patent, a woda w basenie zawsze będzie czysta i ciepła!

Wykorzystaj ten patent, a woda w basenie zawsze będzie czysta i ciepła!

Folia bąbelkowa założona na basen oszczędza wiele pracy i pieniędzy. Fot. Freepik
Folia bąbelkowa założona na basen oszczędza wiele pracy i pieniędzy. Fot. Freepik

09.07.2023 20:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Aby woda się nie brudziła i pozostawała ciepła, powinieneś przykrywać basen ogrodowy zawsze, gdy z niego nie korzystasz. Dostępne są specjalistyczne osłony, ale świetnie sprawdzi się również zwykła folia bąbelkowa naciągnięta na basen.

Jakie zastosowanie ma folia bąbelkowa zakładana na basen?

Przykrycie basenu folią bąbelkową to dobry sposób na ogrzanie wody. Pęcherzyki powietrza pochłaniają ciepło, a następnie oddają je wodzie. Kiedy jest już ciepła, a nadchodzi ochłodzenie, dzięki osłonie wolniej się ochłodzi. Folia bąbelkowa założona na basen chroni go również przed zanieczyszczaniami. Oczywiście podobnie zadziałałaby również zwykła folia bez bąbelków, ale ona szybko idzie na dno. Na rynku dostępne są specjalistyczne osłony basenowe m.in. z pianki, ale zwykła folia bąbelkowa jest równie skuteczna i o wiele tańsza. Jej zaletami są również łatwe zwijanie i przechowywanie.

Co daje folia bąbelkowa zarzucona na basen? fot. Freepik
Co daje folia bąbelkowa zarzucona na basen? fot. Freepik

Jak założyć folię bąbelkową na basen?

Aby skutecznie chronić przydomowy basen, wybierz folię o jak największej gramaturze (dobrze sprawdzi się np. 75 lub 90 g/m2). To, jak folia bąbelkowa powinna być założona na basen, zależy od jego rodzaju.

  • Jeśli basen jest umieszczony w zagłębieniu w ziemi lub zabudowany deskami, wystarczy rozciągnąć ją na powierzchni. Dobrze byłoby, gdyby folia nieco wystawała poza zbiornik. Dzięki temu będziesz mógł zabezpieczyć ją przed podmuchami wiatru, np. układając na rogach kamienie lub inne ciężkie przedmioty.
  • Basen wolnostojący najlepiej zabezpieczysz, zawijając folię również wokół górnego fragmentu jego ścian. Aby lepiej zabezpieczała zbiornik i nie odfrunęła pod wpływem wiatru, możesz przywiązać ją za pomocą sznurka.

Ile to kosztuje?

Koszt foliowej osłony na basen zależy m.in. od jego wymiarów. Drugim ważnym czynnikiem jest wybór materiału. W najdroższej wersji osłona ze stelażem może kosztować nawet ponad 2 tys. zł. Specjalistyczne folie, w tym bąbelkowe, wycięte pod wymiar niecki to koszt od kilkudziesięciu do ok. 200 zł. A zwykła folia bąbelkowa, którą możesz położyć na basen? Ceny są różne w zależności od jej grubości i wielkości, ale zaczynają się od niespełna 8 zł za 1 metr bieżący.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także