PoradyLajfhakiOto dlaczego woda w Twoim basenie robi się zielona po deszczu

Oto dlaczego woda w Twoim basenie robi się zielona po deszczu

zielona woda w basenie fot. freepik
zielona woda w basenie fot. freepik
29.06.2023 15:51

Basen w ogrodzie to centralne miejsce dla relaksu. W upalne dni nic tak dobrze nie robi, jak kąpiel w wodzie. Mogłeś jednak zauważyć, że po deszczu robi się zielona woda w basenie. Zdradzamy, dlaczego tak się dzieje.

Mimo że latem przeważają raczej upalne dni, mogą zdarzyć się duże oberwania chmury. Woda w odkrytym basenie w ogrodzie po deszczu zmienia swój kolor. Dowiedz się, co zrobić, kiedy tak się stanie.

Dlaczego po deszczu woda w basenie jest zielona?

Mogłeś być zaskoczony faktem, że po ulewie twoja woda w ogrodowym basenie zmieniła kolor z błękitnego na zielony. Jest to naturalna reakcja chemiczna. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ deszczówka zmienia pH wody w basenie. Jeśli dodatkowo będzie niski poziom chloru, to fosforany z deszczu doprowadzą do zakwitu glonów! Wtedy właśnie woda staje się zielona i mętna. Nie tylko sama ulewa sprzyja ich powstawaniu, ale też pyłki z roślin i traw oraz duże nasłonecznienie też wpływa korzystnie na ich namnażanie. Dlatego należy regularnie chlorować basen i stosować środki chemiczne przeciwko glonom. Niektórzy też przykrywają swoje baseny specjalnym pokryciem.

The clear water of a swimming pool during daytime
The clear water of a swimming pool during daytime

Zielona woda w basenie, co robić?

Pierwszym krokiem w pozbyciu się zielonej wody w basenie jest powrót do odpowiedniego pH. Uzdatnij ją za pomocą chemii basenowej i zwiększ ilość chloru w basenie. Kolejny etap to sprawdź, czy masz dobrze działający filtr. Zatkany może nie spełniać swojej funkcji. Inny sposób to spuszczenie 1/3 wody z basenu i dolanie do niego później świeżej wody. Poleca się też zastosowanie specjalnych odkurzaczy do basenów, które pozwolą pozbyć się glonów, które już pojawiły się w basenie ogrodowym.

Obraz

Jak czyścić basen?

Nasz basen może być zanieczyszczony przez wiele osadów różnego rodzaju. Polecamy ci stosować pompę piaskową. Pozwala ona, jak odkurzacz pozbyć się wszystkich osadów piaskowych, żwirowych i innych. Zbiera ona wodę do filtra wraz z zanieczyszczeniami, filtruje ją i z powrotem wtłacza do basenu. Dzięki czemu woda jest wolna od jakiegokolwiek brudu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także