Ten grzyb jest warty fortunę. Po 100 latach przerwy znaleziono go w Polsce
Gąska sosnowa to jeden z najrzadszych, a przez to niezwykle cennych grzybów. W Polsce nie widziano jej przez 100 lat. Dopiero niedawno "Świetego Graala" grzybiarzy spotkała zbieraczka z Beskidów.
Tricholoma matsutake, czyli gąska sosnowa jest uznawana za jeden z najsmaczniejszych grzybów świata. Jednocześnie występuje stosunkowo rzadko. Dość powiedzieć, że w Polsce nie widywano jej przez okres dokładnie 100 lat! Wyśmienity smak, prozdrowotne właściwości oraz rzadkie występowanie sprawiają, że opieńka sosnowa jest towarem bardzo pożądanym. Koneserzy, podobnie jak w przypadku trufli, pędów chmielu i innych rarytasów, są w stanie zapłacić za nią krocie.
Gdzie rośnie gąska sosnowa?
Gąska sosnowa najczęściej występuje na terenie Azji. Można ją spotkać w Japonii, Chinach, Bhutanie, Laosie oraz obu Koreach. Nawet tam nie spotyka się jej jednak na każdym kroku (co znacznie winduje cenę). W przeszłości ten cenny okaz widywano w lasach Ameryki Północnej oraz w krajach nadbałtyckich, w tym również w Polsce. W naszym kraju nie trafiano na niego jednak od 1921 r., przez co uznawano go za gatunek wymarły. Dopiero 2 lata temu, czyli dokładnie po 100 latach przerwy, na rzadkiego grzyba natrafiła pani Beata, która udała się do lasu w gm. Zawoja (woj. małopolskie). Kobieta trafiła na gąski sosnowe 2 lata z rzędu. Możliwe więc, że grzybiarze z tych samych okolic (rejon Beskidów) mają szansę znaleźć je również w ty roku. Warto jednak pamiętać, że opieńkę sosnową można łatwo pomylić z niektórymi trującymi grzybami. Jeśli nie masz pewności, lepiej pozostaw grzyba na miejscu lub poproś o opinię profesjonalistę.
Dlaczego gąska sosnowa jest taka cenna?
Gąska sosnowa jest ceniona przede wszystkim za smak. Jak wspomnieliśmy, uważa się ją za najlepszego grzyba na świecie. Tę opinię szerzą przede wszystkim Japończycy, którzy są jej wielkimi fanami. Jadają ją zwykle z jajkami, ryżem lub morskimi glonami. Dodają jej także do zup i sosów. Ich zdaniem ten rzadki grzyb wzmacnia odporność i działa przeciwnowotworowo. Co ciekawe, cenią opieńkę sosnową tak bardzo, że dają ją nawet bliskim w ramach prezentu ślubnego.
Ile kosztuje ten rzadki okaz?
Ze względu na przypisywane jej właściwości gąska sosnowa osiąga astronomiczne ceny. Najbardziej pożądana (a więc i najdroższa) jest ta, która została zebrana na terenie Azji. Za kilogram grzybów pochodzących z Japonii trzeba zapłacić blisko 2 tysiące dolarów. Okazy przywożone z innych krajów nie są aż tak drogie. Zwykle trzeba za nie zapłacić ok. 90 dolarów za kilogram.