NewsyPalce umarlaka wyglądają jak z horroru! Uważaj na nie w lesie

Palce umarlaka wyglądają jak z horroru! Uważaj na nie w lesie

Ten grzyb jest znany jako palce umarlaka. Fot. Wikimedia Commons
Ten grzyb jest znany jako palce umarlaka. Fot. Wikimedia Commons
24.08.2023 08:26

Jego prawdziwa nazwa to próchnilec maczugowaty, ale bardziej znany jest jako palce umarlaka. I nic dziwnego, ponieważ ten grzyb wygląda jak dekoracja z horroru. Widząc go w lesie, można się nieźle przestraszyć.

Sezon grzybowy powoli się rozkręca, więc w lasach zaroi się od grzybiarzy. Jeśli też wybierasz się na łono natury, rozglądaj się dokładnie. Być może zauważysz palce umarlaka. To niezwykły grzyb, który w pierwszej chwili budzi bardzo upiorne skojarzenia. Nie powinieneś go wkładać do swojego koszyka, ale warto mu się przyjrzeć, ponieważ stanowi przyrodniczą ciekawostkę, o której wiele osób jeszcze nie słyszało.

Jak wyglądają palce umarlaka?

Kiedy człowiek chodzi samotnie po lesie, jego zmysły są wyczulone, a reakcje na niespodziewane zjawiska o wiele gwałtowniejsze. Na widok palców umarlaka niejeden spacerowicz czy grzybiarz wpadł więc w popłoch i pewnie w pierwszej chwili chciał wzywać policję. Próchnilec maczugowaty (łac. Xylaria polymorpha) rzeczywiście wygląda dość upiornie. Wyrasta z ziemi i przybiera kształt maczug, które najczęściej są lekko wygięte, więc do złudzenia przypominają ludzkie palce. Leśnicy żartują nawet, że mogą próbować "złapać" za nogawkę osobę chodzącą po lesie.

Palce umarlaka potrafią napędzić niezłego stracha osobom spacerującym po lesie. Fot. Wikimedia Commons
Palce umarlaka potrafią napędzić niezłego stracha osobom spacerującym po lesie. Fot. Wikimedia Commons

Gdzie można spotkać palce umarlaka?

Próchnilec maczugowaty jest w Polsce grzybem pospolitym. Można natknąć się na niego w lasach na terenie całego kraju. Pobiera pokarm z martwych szczątków organicznych. Z tego powodu rośnie w kępkach na drzewach i krzewach (zwykle blisko ziemi), a także na pniakach, korzeniach, opadłych gałęziach czy kawałkach drewna zakopanych w ziemi. Właśnie z powodu występowania tuż przy gruncie w pierwszej chwili sprawia wrażenie wyciągniętych spod niej gnijących palców.

Palce umarlaka to pospolite grzyby. Fot. Wikimedia Commons
Palce umarlaka to pospolite grzyby. Fot. Wikimedia Commons

Czy można jeść próchnilca maczugowatego?

Palce umarlaka są niejadalne. Nie należy ich zbierać i próbować obrabiać w celu zjedzenia. Kiedy się na nie natkniesz, nie powinieneś jednak ich niszczyć. Próchnilce maczugowate, podobnie jak inne niejadalne grzyby i rośliny, stanowią ważną część leśnego ekosystemu. Właśnie dlatego powinno się zostawić je w nienaruszonym stanie. Jeśli masz ochotę, możesz natomiast zrobić im zdjęcia i pokazać znajomym. Palce umarlaka z pewnością wywrą na nich piorunujące wrażenie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także