DomGdy to przeczytasz, już nigdy nie zostawisz klucza w zamku na noc

Gdy to przeczytasz, już nigdy nie zostawisz klucza w zamku na noc

Powinieneś się zastanowić, czy zostawiać klucz w zamku na noc.
Powinieneś się zastanowić, czy zostawiać klucz w zamku na noc.
Źródło zdjęć: © Genialne.pl

02.11.2023 11:52, aktual.: 02.11.2023 12:21

Zostawiasz klucz w zamku na noc i sądzisz, że w ten sposób poprawiasz swoje bezpieczeństwo? Mamy dla ciebie fatalną wiadomość. Nic podobnego! W ten sposób tylko ułatwiasz zadanie złodziejom. To prawie tak, jakbyś zostawiał drzwi otwarte na oścież.

Każdy z nas chce czuć się we własnym domu bezpiecznie. Szczególnie czujni jesteśmy tuż przed pójściem spać. Nie chcemy przecież, by ktoś wdarł się do środka, gdy my będziemy smacznie spać. Właśnie w obawie przed złodziejami wiele osób zostawia klucz w zamku na noc. Niestety taka praktyka w rzeczywistości nie tylko nie pomaga zwiększyć bezpieczeństwa, ale znacząco je obniża.

Dlaczego klucz w zamku na noc to zły pomysł?

Kiedy zostawiasz klucz w zamku, inni domownicy nie są w stanie otworzyć ich z drugiej strony za pomocą klucza. Prawdopodobnie stąd wzięło się błędne przekonanie, że taki zabieg utrudni sforsowanie zamka również złodziejom. Niestety, nie jest to prawda. Pozostawienie kluczy na noc w drzwiach tylko ułatwia przestępcom realizację ich niecnych zamiarów. Mogą wykorzystać go na dwa sposoby — używając wytrycha lub stosując metodę "na wieszak". O ile posłużenie się tą drugą grozi tylko właścicielom drzwi konkretnego typu, to wytrycha powinni obawiać się wszyscy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak złodzieje otwierają drzwi z kluczem w zamku?

Zastanawiałeś się kiedyś, jak działa klucz? Otóż każdy zamek ma wewnątrz zapadki, które zwalniają blokadę. Dzieje się to jednak tylko wtedy, gdy są naciśnięte w odpowiedni sposób przez żłobienia klucza. Jeśli zostawiasz klucz w zamku na noc, zwyczajnie go "rozbrajasz". Oznacza to, że złodzieje nie muszą już manewrować wytrychem, by znaleźć właściwą kombinację, ponieważ... zrobiłeś to za nich. Im pozostało jedynie wsunięcie w zamek wytrycha i przekręcenie go w celu otwarcia drzwi. Jest to w stanie zrobić nawet największy amator.

Jak działa złodziejski trik "na wieszak"?

W Polsce drzwi z klapką do wrzucania listów są raczej rzadkością, ale jednak się zdarzają. Widząc takie drzwi, włamywacze z pewnością będą chcieli sprawdzić, czy przypadkiem nie zostawiłeś kluczy w zamku na noc. Wykorzystają do tego druciany wieszak (taki, na jakim zwykle odbiera się ubrania z pralni). Cała sztuczka polega na tym, by wsunąć go do wrzutni na listy i haczykiem złapać za klucz. Najłatwiej jest, gdy znajduje się w pęku z innymi — wtedy można złapać haczykiem za kółko, na którym są zawieszone. Wymaga to trochę wprawy, ale złodzieje niestety najczęściej ją mają, więc szybko wyciągają klucz z zamka. Następnie po prostu wyjmują go przez klapkę na listy, dzięki czemu mogą z łatwością otworzyć drzwi i twój okraść dom.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także