NewsyW tych miejscach rekiny atakują najczęściej. Dobrze to wiedzieć przed urlopem

W tych miejscach rekiny atakują najczęściej. Dobrze to wiedzieć przed urlopem

gdzie najczęściej atakują rekiny, fot. Getty Images
gdzie najczęściej atakują rekiny, fot. Getty Images
12.08.2023 11:14

Choć prawdopodobieństwo ataku rekina jest niewielkie, wiele osób wybierających się na egzotyczne wakacje, obawia się takiej ewentualności. Jest kilka lokalizacji, w których ryzyko jest większe niż w innych miejscach na świecie. Gdzie rekiny atakują najczęściej? Oto lista najbardziej zagrożonych plaż.

Kilka tygodni temu rosyjski turysta został zaatakowany przez rekina w Egipcie. Mężczyzna nie przeżył. 8 sierpnia 65-letnia kobieta została ciężko ranna w wyniku ataku rekina na plaży w Nowym Jorku. Takie zdarzenia zawsze wywołują przerażenie wśród turystów. Choć prawdopodobieństwo, że wodny drapieżnik zaatakuje człowieka jest niewielkie, część turystów chce wiedzieć, gdzie rekiny atakują najczęściej.

Jakie jest prawdopodobieństwo ataku rekina?

Prawdopodobieństwo, że zaatakuje nas rekin, jest bardzo niskie. Jak wynika z danych International Shark Attack File, wynosi 1 do 4 milionów. Rekiny nie zjadają ludzi, a wręcz ich unikają. Ataki zwykle mają miejsce rano lub wieczorem, kiedy słaba widoczność wprowadza drapieżnika w błąd lub gdy zachowanie ludzi je sprowokuje (np. dźwięk motorówki ciągnącej narciarza wodnego przypomina walczące ryby). W ciągu całego 2022 roku odnotowano 57 takich zdarzeń. 5 zaatakowanych osób nie udało się uratować. ISAF zebrało dane o atakach wodnych drapieżników na przestrzeni lat 2012-2021. Wynika z nich, że w ciągu dekady doszło do kilkuset incydentów. Gdzie rekiny atakują najczęściej? W statystykach szczególnie wybija się 1 lokalizacja.

Gdzie najczęściej atakują rekiny? Fot. Freepik
Gdzie najczęściej atakują rekiny? Fot. Freepik

Gdzie najczęściej atakują rekiny w USA?

Rekiny najczęściej atakują u wybrzeży USA. Nie wszystkie plaże są jednak równie niebezpieczne pod tym względem.

  • Najczęściej do ataków rekinów dochodzi na Florydzie. W latach 2012-2021 doszło do 259 takich zdarzeń. Większość miała miejsce w czasie surfowania. Najbardziej niebezpieczna jest plaża Smyrna Beach w okolicy Volusji.
  • Sporo ataków ma miejsce na Hawajach. W ciągu 10 lat odnotowano ich 76. Aktywność rekinów (szczególnie tygrysich) jest spowodowana przez atrakcyjne ukształtowanie dna w okolicy Maui, największej wyspy Hawajów.
  • Karolina Południowa to stan, w którym w latach 2012-2021 odnotowano 45 ukąszeń przez rekiny. Żadne nie było śmiertelne. Najczęściej dochodziło do nich w Charleston, Horry i Beaufort.
  • Karolina Północna również nie jest wolna od niebezpiecznych zdarzeń. Jej wody przybrzeżne znajdują się na szlaku migracji wielu zwierząt morskich, stąd duża aktywność rekinów. Przez 10 lat doszło tam do 31 ataków.
  • 29 ukąszeń w ciągu dekady odnotowano u wybrzeży Kalifornii. Sporo takich wypadków zdarzyło się w San Diego.

Gdzie najczęściej atakują rekiny w innych krajach?

USA nie są oczywiście jedynym krajem, w którym dochodzi do ataków rekinów. Jak podaje ISAF, w latach 2012-2021 do ukąszeń morskich drapieżców dochodziło także u wybrzeży:

  • Australii - 143 razy,
  • RPA - 29 razy,
  • Wyspy Reunion - 19 razy,
  • Brazylii - 10 razy,
  • Bahamów - 5 razy.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także