PoradyW tych miejscach nie ładuj telefonu. Hakerzy tylko na to czekają

W tych miejscach nie ładuj telefonu. Hakerzy tylko na to czekają

Gdzie nie powinno się ładować telefonu? Fot. Freepik
Gdzie nie powinno się ładować telefonu? Fot. Freepik
19.09.2023 13:25

Zdarza się, że telefon rozładowuje się w najmniej odpowiednim miejscu i najmniej odpowiednim momencie. Czasem warto jednak zrezygnować z natychmiastowego podłączania go do prądu ze względu na bezpieczeństwo. Podpowiadamy, gdzie nie ładować telefonu, by nie wpaść w tarapaty.

Dziś telefon można ładować niemal wszędzie. Stacje ładowania i gniazdka, do których można podłączyć sprzęt, znajdują się niemal w każdej instytucji publicznej, a nawet w autobusach czy pociągach. Nie wszędzie warto jednak z nich korzystać. Beztroskie podłączanie się do każdej dostępnej ładowarki może mieć przykre konsekwencje.

Gdzie nie ładować telefonu?

Amerykańskie agencje rządowe ostrzegają przed ładowaniem telefonów w miejscach publicznych. FBI uważa, że niebezpieczne jest podłączanie smartfonów do stacji ładowania na lotniskach, w hotelach, centrach handlowych czy w pojazdach komunikacji miejskiej. Choć to bardzo wygodne rozwiązanie i może uchronić nas przed całkowitym rozładowaniem urządzenia w kryzysowej sytuacji, odradza to również Federalna Komisja Łączności. Rekomenduje ona korzystanie z przenośnych ładowarek, gniazdek sieciowych oraz kabli typu charge only, które nie pozwalają na przesyłanie danych z telefonu. Wszystko to ma poprawić nasze bezpieczeństwo.

Gdzie lepiej nie ładować telefonu? Fot. Freepik
Gdzie lepiej nie ładować telefonu? Fot. Freepik

Dlaczego nie należy ładować telefonu w miejscach publicznych?

Zdaniem FBI korzystanie z publicznych stacji ładowania telefonów komórkowych to duże ryzyko. Hakerzy wiedzą, jak wprowadzić złośliwe oprogramowanie do portów USB oraz oprogramowania urządzeń udostępnianych m.in. na lotniskach czy w hotelach. Podłączenie telefonu do takiej ładowarki grozi przechwyceniem przez przestępców danych osobowych, haseł do logowania oraz innych informacji zapisanych na smartfonie.

Jak prawidłowo ładować telefon?

Wiesz już, gdzie nie ładować telefonu. Warto również wspomnieć o tym, jak korzystać z ładowarki, by bateria w telefonie jak najdłużej zachowała pełną moc.

  • Jeszcze do niedawna zalecano ładowanie telefonu za każdym razem do 100%. Obecnie nie jest to konieczne. Możesz spokojnie odpinać telefon od ładowarki, gdy ma 80-95% baterii. Raz na jakiś czas powinieneś jednak naładować ją do pełna, by odpowiednio skalibrować mechanizm odpowiadający za ładowanie telefonu.
  • Nie czekaj, aż telefon "padnie". Może to zaszkodzić trwałości baterii. Podłączaj ładowarkę, gdy telefon jest naładowany w 15-20%.
  • Unikaj ładowania telefonu przez całą noc. Może zbytnio się nagrzać.
  • Aby przyspieszyć ładowanie, odłącz telefon od internetu, wyłącz Bluetooth oraz powiadomienia. Dzięki temu smartfon nie będzie zbytnio obciążony.
  • Korzystaj z oryginalnej ładowarki. Zamienniki nie zawsze oferują odpowiednią moc, co przekłada się na stan baterii.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także