PoradyKliknij, a sprawdzisz, czy aparat w telefonie cię podgląda

Kliknij, a sprawdzisz, czy aparat w telefonie cię podgląda

Kiedy aparat w telefonie cię podgląda, zmień te ustawienia. Fot. Genialne.pl
Kiedy aparat w telefonie cię podgląda, zmień te ustawienia. Fot. Genialne.pl
05.09.2023 14:26

Aparat w telefonie podgląda, co robisz. Niektóre strony i aplikacje mogą w ten sposób śledzić twoją aktywność. Podpowiadamy, jak sprawdzić, czy ktoś nas podgląda przez kamerę w smartfonie i co zrobić, by się przed tym chronić.

Jakiś czas temu pisaliśmy, jak wyłączyć podsłuch w telefonie. Nie jest to jedyna rzecz, którą możesz zrobić, by chronić swoją prywatność. Zdarza się, że aparat w telefonie cię podgląda. Dzieje się tak, gdy zezwolisz na dostęp do kamery niektórym aplikacjom lub stronom internetowym. Część z nich faktycznie wykorzystuje aparat, by poprawnie funkcjonować (np. komunikatory), ale niektóre wcale nie potrzebują dostępu do kamerki. Wyjaśniamy, co zrobić, by go zablokować.

Jak sprawdzić, czy ktoś nas podgląda przez kamerę w smartfonie?

Najpierw powinieneś sprawdzić, czy aparat w telefonie cię podgląda. Może to robić m.in. po zezwoleniu niektórym stronom internetowym na dostęp do kamery. Jeśli masz telefon z Androidem, wejdź w przeglądarkę, z której korzystasz i kliknij 3 kropki w prawym górnym rogu. Wybierz Ustawienia, a następnie Ustawienia witryn. Odszukaj pozycję Kamera. Po kliknięciu wyświetli się lista stron, które mają dostęp do twojego aparatu i mogą cię podglądać. Jeśli chcesz usunąć z listy strony, z których nie korzystasz i którym chcesz odebrać dostęp do kamery, naciśnij na adres i wybierz opcję Blokuj. Podobnie musisz działać w przypadku aplikacji. Wejdź w Ustawienia telefonu, a następnie wybierz pozycję Aplikacje. Odszukaj Uprawnienia aplikacji, a następnie wybierz Aparat. Zobaczysz listę aplikacji, które mają dostęp do kamery. Po kliknięciu ikony danej aplikacji możesz wybrać opcję Blokuj, jeśli nie chcesz, żeby dany program korzystał z aparatu.

Sprawdź, czy aparat w telefonie cię podgląda. Fot. Freepik
Sprawdź, czy aparat w telefonie cię podgląda. Fot. Freepik

Aparat w telefonie cię podgląda? Oto co jeszcze możesz zrobić

Aby jeszcze lepiej chronić swoją prywatność, możesz zmienić jeszcze kilka ustawień telefonu.

  • Ogranicz działanie aparatu w tle. Wejdź do Sklepu Play i kliknij swoje zdjęcie profilowe w prawym, górnym rogu. Zjedź na dół listy i wybierz zakładkę Pomoc i opinie. W sekcji Usuwanie zainstalowanych aplikacji naciśnij hiperłącze frazy Kliknij, by otworzyć ustawienia aplikacji. Z listy aplikacji wybierz Aparat, a następnie opcję Ustawienia zaawansowane i dalej Bateria. Wybierz opcję Ograniczenie działania w tle i potwierdź wybór tej opcji, klikając Wprowadź ograniczenia. Aparat będzie funkcjonować normalnie, ale nie będzie działał w tle i cię podglądać.
  • Zmień ustawienia, by aplikacja aparat nie zmieniała ustawień systemowych. Aby to zrobić, kliknij jej ikonę i przytrzymaj przez chwilę. Wybierz opcję Informacje o aplikacji. Zjedź na dół listy i wybierz Modyfikowanie ustawień systemu. Domyślnie ta funkcja będzie włączona. Kliknij, a następnie użyj suwaka po prawej stronie ekranu, by ją wyłączyć.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także