PoradyTelefon podsłuchuje i "czyta" wiadomości. Oto jak się chronić

Telefon podsłuchuje i "czyta" wiadomości. Oto jak się chronić

telefon podsłuchuje fot. genialne.pl
telefon podsłuchuje fot. genialne.pl
10.09.2023 18:56

Wielu z nas obawia się podawać swoich danych w urzędach, tymczasem o wiele większym zagrożeniem dla naszej prywatności mogą być smartfony, z których korzystamy każdego dnia. Telefon podsłuchuje, o czym rozmawiasz i sprawdza, co piszesz na klawiaturze. Aby się przed tym chronić, powinieneś zmienić kilka ustawień.

Każdy chce chronić swoją prywatność, ale wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że największym zagrożeniem mogą być dla niej nasze telefony. Te niewielkie urządzenia zbierają mnóstwo danych na temat naszej aktywności. Jeśli na to pozwolisz, telefon będzie cię podsłuchiwał, a nawet "czytał" twoje wiadomości. Podpowiadamy, jak się przed tym chronić.

Jak telefon cię podsłuchuje?

Smartfon może śledzić twoją aktywność na różne sposoby. Wykorzystuje w tym celu m.in. aparat, mikrofon oraz klawiaturę. W ten sposób telefon podsłuchuje cię, podgląda, a nawet zbiera dane na temat tego, co piszesz na swojej klawiaturze. Aplikacje i strony internetowe mogą wykorzystywać te dane, by np. lepiej dostosowywać reklamy do twoich preferencji. To właśnie dlatego często widzisz materiały nawiązujące do twoich ostatnich rozmów czy wiadomości lub reklamy powiązane z tym, czego szukałeś w internecie. Jeśli nie chcesz, by w ten sposób ingerowano w twoją prywatność, możesz zablokować niektóre funkcje smartfona i wyłączyć podsłuch oraz sprawdzanie klawiatury.

Telefon podsłuchuje i "czyta", co piszesz. Fot. Genialne.pl
Telefon podsłuchuje i "czyta", co piszesz. Fot. Genialne.pl

Co zrobić, żeby wyłączyć podsłuch?

Niedawno pisaliśmy, jak wyłączyć podsłuch w aplikacjach i na stronach internetowych. Istnieje jeszcze jedno ustawienie, które warto zmienić, by chronić swoją prywatność i nie dać się podsłuchiwać. Wejdź w Ustawienia i wpisz w wyszukiwarce Język. Wybierz pozycję, w której opisie znajduje się zwrot Język i metody wprowadzania. W górnej części ekranu znajdziesz pozycję Preferowany mechanizm. Z listy wybierz opcję Anonimowe raporty użytkowania. Fabrycznie funkcja ta jest zawsze uruchomiona. Aby ją wyłączyć, użyj suwaka z prawej strony ekranu.

Telefon podsłuchuje twoje rozmowy. Fot. Freepik
Telefon podsłuchuje twoje rozmowy. Fot. Freepik

Jak wyłączyć śledzenie przez klawiaturę?

Dane na nasz temat są zbierane również na podstawie tego, co piszemy na klawiaturze telefonu. Właśnie dlatego warto zmienić także jej ustawienia. Wejdź w Ustawienia i kliknij okno wyszukiwarki. W dolnej części ekranu pojawi się klawiatura. Nad klawiszami liter zobaczysz m.in. symbol koła zębatego, czyli ustawień. Naciśnij go, a następnie wybierz z listy opcję Zaawansowane. Wszystkie funkcje będą fabrycznie uruchomione. Za pomocą suwaków po prawej stronie wyłącz opcje: Automatycznie wysyłaj statystyki użytkowania, Personalizacja oraz Pomóż ulepszyć funkcje głosowe i pisanie na twoim telefonie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także