PoradyLajfhakiMało osób wie, gdzie wyrzucą karton po pizzy. Wcale nie do kosza na papier

Mało osób wie, gdzie wyrzucą karton po pizzy. Wcale nie do kosza na papier

gdzie wyrzuć karton po pizzy, fot. Getty Images
gdzie wyrzuć karton po pizzy, fot. Getty Images
04.08.2023 10:02

Pizza to jedno z ulubionych dań kuchni włoskiej. Ma swoich miłośników na całym świecie! Zamawia się ją na różne okazje, jednak po zjedzeniu zostaje opakowanie. Co z nim zrobić? Wyjaśniamy, gdzie wyrzuć karton po pizzy.

Zasady recyklingu ulegają zmianom. Nowe przepisy mają zmobilizować mieszkańców do większej dbałości o ochronę środowiska. Pod lupę bierzemy teraz karton po pizzy. Oto, co powinieneś z nim zrobić.

Segregacja jest ważna

Produkcja odpadów w ostatnich latach wzrosła diametralnie. Nic więc dziwnego, że zaostrza się przepisy dotyczące utylizacji i recyklingu śmieci. Wszystkie te działania mają jeden cel - ochronę środowiska i zminimalizowanie ilości zanieczyszczeń. Idea zero waste jest jednym z nich. Polega ona na dawaniu drugiego życia starym przedmiotom, zamiast kupowaniu nowych. Tyczy się to mebli, ubrań, drewnianych skrzynek, zabawek, drobnych rzeczy, ramek na zdjęcia, jedzenia i wielu wielu innych. My jesteśmy ogromnymi miłośnikami tej idei. Wszystko sprowadza się do tego, aby produkować mniej odpadów. Co zatem zrobić z kartonami po pizzy. Pewnie w pierwszym odruchu wyrzuciłbyś je do pojemnika na papier (w końcu zrobione są z tektury). Jednak w ich przypadku zasada jest zgoła inna. Gdzie wyrzucać karton po pizzy?

Obraz

Gdzie wyrzuć karton po pizzy?

Przypomnijmy, jak wygląda selekcja odpadów w przypadku pojemnika w kolorze niebieskim, do którego mają trafiać śmieci papierowe. Powinny się w nim znajdować jedynie przedmioty i opakowania zrobione z papieru lub tektury (w tym torebki i worki papierowe oraz papier pakowy). I tu mała uwaga! Nie wolno w niebieskich pojemnikach umieszczać papieru i tektury, które są mocno zabrudzone lub zatłuszczone. Czyli karton po pizzy tutaj już nie pasuje. Gdzie go zatem wyrzucić? Taki odpad powinien zawsze trafiać do pojemnika na śmieci zmieszane! Jeśli zaś jakiś fragment z kartonu jest czysty, możesz go oddzielić i wrzucić do niebieskiego pojemnika. Chociaż może być to kłopotliwe na początku, to należy bezwzględnie trzymać się też zasady. Pamiętajmy, że tylko wspólnymi siłami możemy zrobić coś dobrego dla planety!

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także