PoradyLajfhakiJeden błąd, a domowa pizza będzie smakować mydłem. Tu nie chodzi o sposób wypiekania

Jeden błąd, a domowa pizza będzie smakować mydłem. Tu nie chodzi o sposób wypiekania

Jak wyczyścić kamień do pizzy? Fot. Youtube/wikiHow
Jak wyczyścić kamień do pizzy? Fot. Youtube/wikiHow

22.04.2023 15:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wypiekanie tego włoskiego specjału w domu to kulinarne wyzwanie, ale też świetna zabawa. Nieco gorzej jest ze sprzątaniem. Jak wyczyścić kamień do pizzy? Nie wiesz, jak usunąć z niego pozostałości ciasta oraz przypieczonego sera? Podpowiadamy, jak to zrobić domowymi sposobami.

Nie trzeba chodzić do pizzerii, żeby zjeść pyszny włoski placek. Wiele osób lubi wypiekać go w domowym zaciszu i raczyć nim siebie oraz swoich gości. W związku z tym dużą popularnością cieszą się kamienie do wypiekania pizzy. Placki upieczone w ten sposób są znacznie smaczniejsze niż te ze zwykłej blachy. Aby kamień długo nam służył, należy właściwie go myć.

Jak zabezpieczyć kamień do pizzy przed zabrudzeniami i zniszczeniem?

Zanim przejdziemy do czyszczenia, warto wspomnieć o triku, dzięki któremu nie będzie ono w ogóle potrzebne. Jeśli nie chcesz, by kamień ubrudził się lub przypalił, przed umieszczeniem na nim pizzy, ułóż warstwę papieru do pieczenia. Będzie doskonałą ochroną przed zabrudzeniami. Jeśli nie chcesz tego robić, przygotuj się na szorowanie. Pamiętaj jednak, że gorący kamień należy pozostawić do ostygnięcia na 40-60 minut. Jeśli będzie zbyt nagrzany, może pęknąć przy kontakcie ze znacznie zimniejszą od niego wodą. W czasie, kiedy kamień będzie się chłodził, możesz zabrać się za czyszczenie piekarnika.

Jak wyczyścić kamień do pizzy? Fot. Getty Images
Jak wyczyścić kamień do pizzy? Fot. Getty Images

Jak wyczyścić kamień do pizzy?

Kiedy kamień jest już wystudzony, możesz przystąpić do mycia. Pamiętaj, by w żadnym wypadku nie stosować detergentów. Mogą one wniknąć w głąb materiału, skąd nie da się ich już wypłukać. W efekcie przy kolejnym użyciu może okazać się, że nasza pizza ma smak mydła.

  • Użyj sztywnej plastikowej szpatułki do zeskrobania resztek pizzy, przypalonego sera oraz sosów (drewniana mogłaby się zniszczyć).
  • Namocz gąbkę w ciepłej wodzie i dobrze wyciśnij, a następnie wytrzyj zabrudzenia. Pamiętaj, by używać tylko minimalnej ilości wody.
  • Wytrzyj resztki wody z kamienia.

Jak wyczyścić kamień do pizzy z poważniejszych zabrudzeń?

Jeśli podstawowe mycie nie usunęło wszystkich zabrudzeń, możesz zastosować inny sposób. Tym razem potrzebne będą: stara szczoteczka do zębów oraz soda oczyszczona, którą prawdopodobnie masz w szafce kuchennej. Jest ona środkiem mało inwazyjnym i nie wniknie głęboko w strukturę kamienia.

  • Sodę oczyszczoną zmieszaj w wodą w proporcji 1:1. Preparat powinien mieć konsystencję dość gęstej pasty.
  • Jeśli nie zrobiłeś tego wcześniej, zeskrob z kamienia resztki pizzy, sera oraz sosów.
  • Nanieś pastę na najbardziej zabrudzone miejsca. Pozostaw na 5-10 minut.
  • Wyszoruj zabrudzenia szczoteczką do zębów. Rób to kolistymi ruchami. Nie dociskaj mocno szczoteczki, aby nie porysować powierzchni kamienia.
  • Zmyj preparat gąbką zwilżoną w niewielkiej ilości ciepłej wody.
  • Wypłucz kamień jak najmniejszą ilością wody i wytrzyj do sucha.
Jak wyczyścić kamień do pizzy? Fot. Getty Images
Jak wyczyścić kamień do pizzy? Fot. Getty Images

Triki kuchenne, które przydadzą się każdemu!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także