PoradyPralka miesiącami pożerała moje skarpetki. W końcu poznałam przyczynę

Pralka miesiącami pożerała moje skarpetki. W końcu poznałam przyczynę

Wyjaśniamy, gdzie znikają skarpetki. Fot. Genialne.pl
Wyjaśniamy, gdzie znikają skarpetki. Fot. Genialne.pl
08.09.2023 17:03

Wkładałeś do pralki 2 skarpetki, a wyciągnąłeś 1? To wcale nie jest takie rzadkie zjawisko. Okazuje się, że w czasie prania bez wieści przepada wiele innych, drobnych części garderoby. Wyjaśniamy, gdzie znikają skarpetki, majtki i szelki od staników.

Zdarza się, że przy segregowaniu prania kolorowa skarpetka zapłacze się wśród białych rzeczy lub odwrotnie. Wtedy wyjęcie z pralki skarpetki bez pary jest całkiem normalnym zjawiskiem. Bywa jednak, że wkładasz do pralki 2 skarpetki, a wyciągasz 1. W jaki sposób doszło do zdekompletowania pary? I gdzie właściwie podziała się brakująca skarpetka? Oto rozwiązanie odwiecznej zagadki.

Gdzie znikają skarpetki?

Jeśli w czasie prania regularnie giną ci skarpetki, to zły znak. Najprawdopodobniej twoja pralka jest uszkodzona. Skarpetki, a także majtki, ramiączka od stanika, drobne monety z kieszeni i inne niewielkie przedmioty najczęściej znikają z powodu... pękniętej uszczelki. Zwykle uszkodzenia nie widać gołym okiem, ponieważ jest schowane. Kiedy bęben zaczyna się obracać, uszczelka się naciąga. Kiedy w czasie wirowania choć fragment skarpetki lub innego niewielkiego elementu odzieży dostanie się do otworu, jest błyskawicznie wciągany do wnętrza pralki. Aby go wydobyć, musisz zdemontować dolną część urządzenia. Niektórzy, gdy to zrobili, znaleźli na dnie pralki prawdziwą kopalnię skarbów.

Gdzie znikają skarpetki? Fot. Freepik
Gdzie znikają skarpetki? Fot. Freepik

Co zrobić, żeby skarpetki nie znikały?

Wiesz już, gdzie znikają twoje skarpetki. Teraz zastanawiasz się pewnie, co zrobić, żeby zapobiec takiej sytuacji. Jest kilka petentów, które możesz wykorzystać. Przed wrzuceniem do bębna możesz spinać skarpetki agrafkami. Połączone będą trudniejsze do wciągnięcia pod uszczelkę. Jeśli zepniesz razem więcej niż 1 parę, prawdopodobieństwo, że ten trik się sprawdzi, będzie jeszcze większe. Drobne elementy odzieży, w tym również skarpetki, możesz prać w zamykanych, bawełnianych woreczkach. Dzięki temu nie będą "wędrowały" po całej pralce, nie wkręcą się w inne ubrania i nie zostaną wciągnięte przez uszkodzoną uszczelkę. Warto też dbać o pralkę, by nie dopuścić do jej pęknięcia.

Jak zapobiec znikaniu skarpetek? Fot. Getty Images
Jak zapobiec znikaniu skarpetek? Fot. Getty Images

Jak dbać o pralkę?

Przede wszystkim regularnie czyść uszczelkę w pralce i sprawdzaj, czy jest cała. Jeśli zauważysz pęknięcie, jak najszybciej ją wymień. Staraj się również nie przeładowywać pralki. Zbyt przepełniony bęben rzutuje na skuteczność prania i bywa przyczyną awarii. Uważa się, że optymalne wypełnienie pralki to takie, które pozwala na swobodne włożenie ręki do bębna.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także