Porady3 powody, dlaczego piorę bieliznę tylko w taki sposób. Poznaj je, a też zaczniesz tak robić

3 powody, dlaczego piorę bieliznę tylko w taki sposób. Poznaj je, a też zaczniesz tak robić

Dlaczego bieliznę należy prać oddzielnie? Fot. Genialne.pl
Dlaczego bieliznę należy prać oddzielnie? Fot. Genialne.pl

01.06.2023 13:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Większość z nas nie zastanawia się nad tym, jak powinno się prać bieliznę i wrzuca ją do pralki razem z innymi rzeczami. To poważny błąd, który może nas słono kosztować. Wyjaśniamy, dlaczego bieliznę należy prać oddzielnie.

Pranie to obowiązek, którego nie da się zbyt długo odkładać na później, dlatego każdy z nas robi je regularnie. Niestety, często w czasie wykonywania tej oczywistej czynności popełniamy błędy. Jednym z nich jest wrzucanie majtek oraz staników do pralki z innymi rzeczami. Dlaczego bieliznę należy prać oddzielnie? Jest kilka ważnych powodów.

Dlaczego bieliznę należy prać oddzielnie?

Osobne pranie bielizny powinno wejść w nawyk każdemu. Przede wszystkim taka praktyka sprawi, że intymne części garderoby będą nam dłużej służyły. Majtki i staniki zwykle są wykonane z delikatnych tkanin, które łatwo zniszczyć. Wrzucone do pralki z innymi ubraniami są narażone na duże tarcie oraz zaciągnięcie np. o zamek spodni. Poza tym, wkręcając się w inne ubrania, mogą się porozciągać. Mało tego, na bieliźnie, która ma bezpośredni kontakt z intymnymi częściami ciała, gromadzi się wiele bakterii. Podczas prania mogą one przeniknąć na inne ubrania. To tym groźniejsze, że pranie w niskiej temperaturze nie usuwa wszystkich drobnoustrojów. Bielizna wymaga prania w wyższej temperaturze niż pozostałe rzeczy. Dlaczego jeszcze bieliznę należy prać oddzielnie? Cóż, delikatne materiały należy czyścić delikatniejszymi detergentami. Nie można również przesadzać z ich ilością, ponieważ niewypłukany proszek lub płyn do płukania pozostawią na tkaninach brzydkie ślady.

Dlaczego bieliznę należy prać oddzielnie? Fot. Genielne.pl
Dlaczego bieliznę należy prać oddzielnie? Fot. Genielne.pl

Jak prać bieliznę ręcznie?

Ręczne pranie to najlepszy sposób, by zachować kształt i dobrą jakość bielizny na dłużej. Szczególnie duże znaczenie ma to w czasie prania stanika, któremu w pralce mogą powychodzić fiszbiny. Również majtki mogą mocno się porozciągać, kiedy wrzucisz je do bębna. Właśnie dlatego lepiej włożyć bieliznę do miski i prać ją, stosując się do następujących zasad.

  • Wrzuć bieliznę do miski z ciepłą wodą i delikatnym detergentem (optymalna temperatura to 60 stopni Celsjusza, chyba że producent zaznaczył na metce inaczej).
  • Możesz zostawić bieliznę namoczoną na pół godziny, a następnie delikatnie ją przemieszać i na koniec odcisnąć nadmiar wody.
  • Druga opcja to wypranie majtek i staników od razu. Unikaj przy tym pocierania i wyciskania materiału. Po prostu ugniataj bieliznę w misce lub każdą sztukę zanurz i wyjmij z wody kilka razy.
  • Po zakończeniu prania delikatnie odciśnij nadmiar wody z bielizny i rozwieś ją do naturalnego wyschnięcia na stojącej lub wiszącej suszarce.

Jak prać bieliznę w pralce?

Jeśli nie masz czasu i ochoty na pranie ręczne, możesz wyprać bieliznę w pralce. Pamiętaj jednak, by koniecznie oddzielić ją od innych ubrań. To pozwoli dobrać odpowiednią temperaturę prania. Wybierając program do delikatnych tkanin zaoszczędzisz sporo wody i prądu, a także detergentu. Przed wrzuceniem majtek i staników do pralki, spakuj je do worków na bieliznę. Dzięki temu nie rozciągną się i na długo zachowają kształt. Unikniesz również ewentualnego zaciągnięcia delikatnych tkanin o zapięcia staników.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także