PoradyDomowe trikiGenialny trik na skaleczenia. Plaster w końcu przestanie się odklejać i przesuwać

Genialny trik na skaleczenia. Plaster w końcu przestanie się odklejać i przesuwać

Opatrunek na palcu.
Opatrunek na palcu.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | hakase420
17.12.2023 16:15, aktualizacja: 17.12.2023 16:41

Krojenie warzyw bywa zdradliwe. Wystarczy chwila nieuwagi, żeby na desce do krojenia pojawiła się krew. Plaster wydaje się koniecznością. Wyjaśniamy, jak poprawnie przykleić plaster, aby nie odkleił się od skóry.

Krojenie, obieranie, szatkowanie, siekanie — w trakcie gotowania nietrudno o skaleczenie. Nacięcie na skórze dłoni wymaga opatrunku, bowiem ręce mają ciągłą styczność z bakteriami, przez co w ranę może wdać się infekcja. Niestety, plastry na palcach mają tendencję do zsuwania się ze skóry.

Na szczęście jest na to sposób. Wystarczy przykleić opatrunek w nietypowy sposób, a plaster nie zsunie się z palca. To prostsze, niż mogłoby się wydawać. Zapamiętaj ten trik, a zabezpieczysz palec niczym doświadczony pielęgniarz.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co powinieneś wiedzieć o plastrach opatrunkowych?

Plastry to podstawa każdej apteczki, niezależnie od tego, czy masz dzieci, czy też nie. Opatrunek pozwala na szybkie opatrzenie rany, bez konieczności zakładania bandaża czy gazy. Niewielki gazik tamuje krew, zabezpiecza ranę przed bakteriami, drobnoustrojami i podrażnieniami.

Mogłoby się wydawać, że nie ma prostszego opatrunku na świecie niż plaster. Niestety, wielu z nas pomija najważniejszą cześć opatrunku, czyli dezynfekcję rany. Przed naklejeniem plastra rana powinna zostać dokładnie oczyszczona, np. wodą utlenioną, solą fizjologiczną czy sprayem do dezynfekcji ran. Po oczyszczeniu należy osuszyć skórę, a następnie, nakleić plaster.

Plaster nie będzie się zsuwał z palca

Palce to część ciała, która najczęściej ulega zranieniom. Przecinamy je w trakcie gotowania, majsterkowania czy sprzątania. Przyklejenie plastra na zranioną opuszkę jest proste, jednak opatrunek zsuwa się z palca nawet po godzinie od założenia opatrunku. Można tego uniknąć. Jak to zrobić?

Po oderwaniu papieru zabezpieczającego plaster weź do ręki nożyczki, a następnie przetnij przylepiec w dwóch miejscach, po obu stronach. Przyłóż opatrunek do rany, a pozostałe cztery części przylepca złącz ze sobą po skosie. Plaster przyklejony w ten sposób będzie trzymać się o wiele dłużej niż ten, który został po prostu owinięty wokół palca.

Pamiętaj o tym, aby jak najrzadziej moczyć zraniony palec. Jak często zmieniać opatrunek? Nie częściej niż raz na trzy dni. Każda zmiana opatrunku ingeruje w proces gojenia się skóry, wydłużając go o kolejne kilka dni.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także