PoradyPodczas podlewania złamałam łodygę. Zakleiłam pęknięcie, a storczyk odbił

Podczas podlewania złamałam łodygę. Zakleiłam pęknięcie, a storczyk odbił

Złamana łodyga storczyka nie musi lądować w koszu. Fot. Genialne.pl
Złamana łodyga storczyka nie musi lądować w koszu. Fot. Genialne.pl
23.10.2023 19:54

Złamana łodyga storczyka w pierwszej chwili wydaje się totalną katastrofą. Nie musisz jednak od razu spisywać kwiatka na straty. Być może da się go jeszcze uratować. Czasem wystarczy zwykły plaster, by odżył i dalej cieszył oczy pięknymi kwiatami.

Storczyk to bardzo delikatna roślina. Wystarczy chwila nieuwagi przy podlewaniu, przeciąg przewracający doniczkę lub inne losowe zdarzenie, a łodyga może pęknąć. Jeśli przydarzyło ci się coś takiego, nie panikuj i nie wpadaj w czarną rozpacz. Istnieje prosty trik, by kwiat odbił i dalej zdobił twój dom pięknymi kwiatami.

Jak pielęgnować storczyka?

Storczyk może być ozdobą salonu, sypialni, a nawet kuchni (o ile ma dobrą wentylację). Bez względu na to, gdzie go ustawisz, powinieneś zadbać o to, by miał odpowiednie warunki. Miejsce wybierz rozważnie, ponieważ ten delikatny kwiat nie lubi przestawiania (szczególnie w okresie kwitnienia). Umieść go w miejscu, gdzie występuje umiarkowane nasłonecznienie. W cieniu może przestać kwitnąć, a zbyt silne słońce spali jego liście. Podlewaj go umiarkowanie co 10-14 dni, niezbyt dużą ilością wody. Dbaj o to, by korzenie nie były przez długi czas zalane (po ok. 30 minutach od podlania usuń nadmiar wody). Pamiętaj o nawożeniu. Jeśli stawiasz na naturalną uprawę roślin, możesz zastosować np. odżywkę z kawy, nawóz z piwa lub wywar z czosnku.

Złamana łodyga storczyka to problem, któremu można zaradzić. Fot. Freepik
Złamana łodyga storczyka to problem, któremu można zaradzić. Fot. Freepik

Co zrobić, gdy łodyga storczyka jest częściowo złamana?

Jeżeli łodyga storczyka jest tylko częściowo złamana i nie rozpadła się całkowicie na dwie odrębne części, jest duża szansa, że ponowie się zrośnie. Nieuszkodzony fragment zapewni prawidłowy przepływ soków między dwoma częściami gałązki. Aby mogły się zrosnąć, wystarczy sięgnąć po zwykły plaster. Złącz obie części rośliny i naklej opatrunek tak, by utrzymał je razem. Podeprzyj łodygę patyczkiem, by stała stabilnie. Teraz pozostało jedynie czekać.

Złamana łodyga storczyka może się zrosnąć. Fot. Freepik
Złamana łodyga storczyka może się zrosnąć. Fot. Freepik

Co zrobić, gdy łodyga odpadnie od storczyka?

Jeśli łodyga jest całkowicie złamana, raczej nie ma szans, by ponownie się zrosła. W takim wypadku odłamany fragment możesz wstawić do wazonu z wodą, gdzie będzie dalej kwitł i cieszył twoje oczy pięknymi kwiatami. Pozostałą część rośliny pielęgnuj jak zawsze. Jeżeli poniżej złamania pozostał węzeł łodygi, storczyk będzie mógł wypuścić w tym miejscu nową gałązkę. Jeśli nie, będziesz musiał poczekać, aż kwiatek wypuści całkiem nowy pęd. W każdej z tych sytuacji prędzej czy później roślina ponownie zakwitnie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także