PoradyLajfhakiGęsia skórka pojawia się czasami podczas upałów. To sygnał organizmu, którego nie wolno bagatelizować

Gęsia skórka pojawia się czasami podczas upałów. To sygnał organizmu, którego nie wolno bagatelizować

gęsia skórka fot. wikimedia commons
gęsia skórka fot. wikimedia commons
19.08.2023 10:01

Gęsią skórkę najczęściej wywołują silne emocje, jak strach czy podekscytowanie. Wpływ na jej pojawienie się ma też temperatura. Chociaż częściej może nas gęsia skórka dotknąć zimą, latem jest ona ważnym sygnałem, którego nie powinno się bagatelizować. Oto co oznacza gęsia skórka w sezonie letnim.

Gęsia skórka, czyli inaczej ciarki na ciele to naturalna reakcja organizmu i każdy z nas miał ją nie raz w życiu. Stąd właśnie wzięło się powiedzenie - włos się jeży! Wyjaśniamy, skąd się bierze ten mechanizm i na co zwrócić uwagę, kiedy pojawi się nagle latem. To ważny sygnał, którego nie powinno się bagatelizować.

Czym jest gęsia skórka?

Ciarki na ciele to reakcja organizmu, która pojawia się na skutek kurczenia się mięśni przywłosowych, które znajdują się u podstawy mieszków włosowych. To właśnie dlatego, kiedy jest nam zimno lub przeżywamy silne emocje, prostują nam się włosy na ciele, co szczególnie widać na rękach i udach. Objawem towarzyszącym tej reakcji są charakterystyczne wybrzuszone kropki. Skąd wzięła się nazwa gęsia skórkaOd właśnie gęsi, która po oskubaniu z piór ma właśnie taki wygląd. Co ciekawe w różnych częściach świata mówi się na nią kacza lub kurza skórka, chociaż używana nazwa u nas również występuje. Chociaż jest to naturalny mechanizm, niepokojące jest, to kiedy pojawia się ona w trakcie upałów.

Obraz

Czego objawem są ciarki latem?

Wysokie temperatury w sezonie letnim dają się wszystkim we znaki. O tej porze roku trzeba szczególnie uważać, aby nie dostać udaru cieplnego. Dlatego zaleca się stosować odpowiednie nawadnianie, unikać nadmiernego słońca i dbać o nakrycie głowy na zewnątrz. Gęsia skórka w trakcie upałów nie jest niczym dobrym! Jest to jasny sygnał, że z naszym organizmem zaczyna coś się dziać. To pierwszy symptom tzw. znużenia cieplnego, którego następstwem jest udar! Jest to efekt przegrzania organizmu. Innymi objawami poza ciarkami są: przyśpieszony puls, intensywne pocenie, zmęczenie, zawroty głowy lub odczuwanie tzw. fal chłodu! Dla odróżnienia, w przypadku udaru przestajemy się pocić. Jeśli zauważysz takie objawy u siebie lub kogoś ze swoich bliskich, postaraj się schłodzić nieco organizm i wezwij lekarza. Zwracaj też uwagę na swoje zwierzaki, apatia, mocne dyszenie, trudności z poruszaniem się, czy utrata przytomności to również objawy udaru cieplnego - natychmiast zabierz pupila do weterynarza, jeśli je zauważysz!

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także