NewsyTa wioska wygląda jak z bajki! W ogóle nie ma w niej dróg i samochodów

Ta wioska wygląda jak z bajki! W ogóle nie ma w niej dróg i samochodów

Giethoorn to miasteczko wyglądające jak z bajki. Fot. Freepik
Giethoorn to miasteczko wyglądające jak z bajki. Fot. Freepik
22.06.2023 16:52

Chcesz uciec na urlop od zgiełku miasta i zaszyć się w bajkowej scenerii? Holenderska wioska Giethoorn świetnie się do tego nadaje. To miejsce jest wolne od samochodów oraz wielkomiejskiego gwaru i wygląda jak z bajki Disney'a!

Giethoorn to wioska położona 125 km na wschód od Amsterdamu. Została założona w 1230 roku. Obecnie liczy 2785 mieszkańców. Sławę zyskała w XX wieku, gdy zagościła na kinowych ekranach (w filmie "Zbuntowana orkiestra" z 1958 r.). Wszystko dzięki panującej tam bajkowej scenerii.

Dlaczego Giethoorn to Wenecja Holandii?

Giethoorn cieszy się sławą Wenecji Holandii lub Wenecji Północy. Wszystko dzięki systemowi kanałów, które zastępują drogi i są jedynymi szlakami komunikacyjnymi w starej części wioski. Poza nimi funkcjonują jedynie chodniki i ścieżki rowerowe. Oznacza to, że po Giethoorn w ogóle nie jeżdżą samochody. Zastępują je łodzie - wiosłowe oraz bardziej nowoczesne, wyposażone w ciche silniki elektryczne. Sieć kanałów, która ma łącznie 90 km długości, można również pokonywać kajakiem. Ograniczenia transportowe sprawiły, że miejscowość wygląda, jakby czas się tam zatrzymał. Wszędzie jest mnóstwo zieleni, a sporo domów wciąż kryją strzechy.

Giethoorn to miasto, w którym większość szlaków komunikacyjnych stanowią kanały. Fot. Freepik
Giethoorn to miasto, w którym większość szlaków komunikacyjnych stanowią kanały. Fot. Freepik

Co warto zobaczyć w Giethoorn?

Już samo spacerowanie lub pływanie kajakiem po Giethoorn i podziwianie scenerii jak z filmów Disney'a może być ogromną atrakcją. Podobnie jak urządzanie pikników (jest mnóstwo miejsc, w których można to zrobić) oraz odwiedzanie położonych nad kanałami restauracji czy kawiarni. Wybierając się do tej wioski, warto jednak zobaczyć kilka ciekawych miejsc.

  • Olde Maat Uus to żywe muzeum, w którym aktorzy odgrywają scenki rodzajowe prezentujące życie dawnej wsi.
  • Park Narodowy De Weeribben-Wieden jest jednym z największych torfowisk w Europie. Można tam obserwować mnóstwo gatunków ptaków, a także gady i płazy. Jest przystosowany dla osób poruszających się piechotą, a także rowerzystów.
  • Museumhuis Rams Woerthe to obowiązkowy punkt wycieczki dla każdego, kto interesuje się architekturą i designem. Można tam podziwiać secesyjne wnętrza oraz meble, a w oranżerii skosztować herbaty serwowanej w zabytkowych filiżankach.
  • Aktywni mogą uprawiać sporty wodne nad znajdującym się w pobliżu wioski jeziorem Belterwiede. Panują tam doskonałe warunki dla wędkarzy, kajakarzy oraz żeglarzy.
Giethoorn to miasteczko wyglądające jak z bajki. Fot. Freepik
Giethoorn to miasteczko wyglądające jak z bajki. Fot. Freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także