PoradyGrabarz podpowiedział jak usunąć wosk z nagrobka. Teraz w pomniku odbija się słońce

Grabarz podpowiedział jak usunąć wosk z nagrobka. Teraz w pomniku odbija się słońce

Wosk rozlany na nagrobku można łatwo usunąć. Fot. Getty Images
Wosk rozlany na nagrobku można łatwo usunąć. Fot. Getty Images
27.10.2023 11:28

Znicze czasem pękają, a innym razem są przewracane przez wiatr. Przy każdym z takich wypadków pojawia się wosk na nagrobku. Sama rozlana parafina to tylko część problemu. Zwykle na płycie nagrobnej powstaje również tłusta plama, którą trudno usunąć. Podpowiadamy, jak się jej pozbyć.

Każdy chce, by nagrobki jego bliskich prezentowały się bez zarzutu. Niestety na cmentarzach zdarzają się różne wypadki. Czasem w ich wyniku wosk rozlewa się na płytę nagrobną i tworzy brzydki ślad. Pod zastygniętą parafiną, którą stosunkowo łatwo można zdrapać, tworzy się tłusta plama. To właśnie ona stanowi największy problem. Istnieją 4 proste sposoby, by się jej pozbyć.

Jakie są chemiczne sposoby na plamy z wosku?

Pierwszą myślą, gdy widzisz wosk na nagrobku, jest sięgnięcie po sklepowe preparaty. W tym przypadku rzeczywiście mogą być bardzo pomocne. Warto jednak wiedzieć, jak ich używać. Pierwszym specyfikiem, który możesz wypróbować, jest płyn do czyszczenia nagrobków. Na rynku są dostępne środki dedykowane konkretnym rodzajom pomników — marmurowi i granitowi. Nie są może najtańsze, ale gwarantują usunięcie zabrudzeń bez niszczenia powierzchni kamienia. Druga opcja to chlorek metylenu. Możesz kupić go w sklepie chemicznym lub w internecie. Uważaj jednak z jego stosowaniem, ponieważ jest substancją silnie żrącą. Przed przystąpieniem do mycia pomnika załóż grube, gumowe rękawice. Polej plamę wosku chlorkiem metylenu i zostaw na 15-20 minut. Po tym czasie zetrzyj rozpuszczone resztki. Pomnik powinien być już idealnie czysty.

Wosk pojawia się na nagrobku m.in. po pęknięciu znicza. Fot. Pixabay
Wosk pojawia się na nagrobku m.in. po pęknięciu znicza. Fot. Pixabay

Jak naturalnymi sposobami usunąć wosk, który rozlał się na nagrobku?

Wbrew pozorom na wosk na nagrobku nie musisz od razu wylewać silnej chemii. Są również tańsze, domowe, a  przy tym naturalne sposoby, by pozbyć się zanieczyszczeń.

  • Wypróbuj wrzątek. Możesz zabrać go na cmentarz w termosie. Polej zastygły wosk, a gdy zmięknie, zeskrob go drewnianą szpatułką. Jeśli na powierzchni płyty została tłusta plama, posmaruj ją sokiem z cytryny, wyszoruj szarym mydłem lub pastą z proszku do prania (wystarczy dodać do detergentu odrobinę wody i wymieszać na papkę).
  • Zastosuj wodę z octem. To połączenie świetnie sprawdza się przy czyszczeniu różnych powierzchni. Dobrze zadziała także na wosk na nagrobku. Do litra wody dodaj trzy łyżki octu. Namocz w mieszance miękką ściereczkę lub gąbkę. Zanim zaczniesz szorować zabrudzenie, przetrzyj jakieś mało widoczne miejsce, by sprawdzić, czy kamień się nie odbarwi. Jeśli test wyjdzie pomyślnie, umyj wodą z octem brudne miejsce.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także