×
Wirtualna Polska

Ten prosty trik sprawi, że hortensja ogrodowa szybko zmieni kolor. Wystarczy 1 składnik

Hortensje to jedne z niewielu roślin ogrodowych, które mogą w bardzo prosty sposób zmieniać kolor. Wystarczy zastosować łatwy trik, by zamiast różowych kwiatów pojawiły się niebieskie i odwrotnie. Podpowiadamy, jak zmienić kolor hortensji ogrodowej.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Hortensja ogrodowa to bardzo efektowna roślina. Jej kwiaty przybierają różne kolory — od bieli, przez różne odcienie różu, po intensywny niebieski. Co ciekawe, barwa kwiatów może się zmieniać w zależności od tego, jakie składniki odżywcze zapewnisz roślinie. Dzięki prostemu trikowi możesz zmieniać kolor kwiatów zgodnie ze swoimi upodobaniami. Podpowiadamy, jak to zrobić.

W jakich warunkach uprawiać hortensje?

Hortensja jest dość wymagającą rośliną, ale za trudy pielęgnacji odpłaca się dużymi, efektownymi kwiatostanami. Dobrze czuje się w kwaśnej glebie o pH wynoszącym od 4,5 do 5,5. O tym, że ziemia ma zbyt wysoki odczyn może świadczyć żółta lub zielona barwa kwiatów. W takim przypadku należy dodać do ziemi trochę torfu, który ją zakwasi. Stanowisko dla hortensji powinno być półcieniste. Zbyt duże nasłonecznienie nie sprzyja utrzymaniu wody w ziemi. Z kolei w całkowitym zacienieniu kwiaty nie zakwitną. Ważne jest również odpowiednie nawadnianie hortensji, szczególnie w czasie upałów. Aby krzew zachował piękny kształt, konieczne jest regularne cięcie.

Jak zmienić kolor hortensji ogrodowej? Fot. Genialne.pl

Jak zmienić kolor hortensji ogrodowej? Fot. Genialne.pl

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Zobacz również: Hortensja nie kwitnie pomimo starań? Być może ty też popełniasz ten powszechny błąd

Jak zmienić kolor hortensji ogrodowej na niebieski?

Kolor hortensji jest uzależniony od zawartości glinu w ziemi. Pierwiastek ten wchodzi w reakcję z barwnikiem w kwiatach i zmienia ich kolor. W ziemi ubogiej w glin hortensje są różowe. Jeśli glinu jest dużo, barwa kwiatów jest niebieska. Nie musisz jednak pozostawiać koloru swoich hortensji przypadkowi. Łatwo zmienisz go, stosując prosty trik zwiększający zawartość glinu w glebie. Zacznij wczesną wiosną, zanim na krzaczkach pojawią się pierwsze kwiaty. Wtedy osiągniesz najlepszy efekt. Wykorzystaj ałun potasowy, sodowy lub amonowy. 10 ml wybranej substancji rozpuść w 2 l wody. Podlewaj tą mieszanką krzewy hortensji co 2 tygodnie. Aby wzmocnić efekt tego zabiegu, wyściółkuj ziemię wokół rośliny.

Jak zmienić kolor hortensji na niebieski? Fot. Pixabay

Jak zmienić kolor hortensji na niebieski? Fot. Pixabay

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Jak zmienić kolor hortensji ogrodowej na różowy?

W zmianie koloru hortensji na różowy lub nawet czerwony pomagają nawozy zasadowe, które są bogate w magnez oraz wapń. Musisz jednak bardzo uważać, ponieważ jest to dość ryzykowny zabieg. Jak wspomnieliśmy, hortensje lubią kwaśną glebę. Jeśli jej pH będzie zbyt wysokie, roślina może zachorować na chlorozę liści. Aby tego uniknąć, musisz badać pH ziemi w czasie nawożenia. Współczynnik nie powinien przekroczyć wartości 6,2.

Jak zmienić kolor hortensji ogrodowej na różowy? Fot. Pixabay

Jak zmienić kolor hortensji ogrodowej na różowy? Fot. Pixabay

 

Zobacz również: Ogrodnicy zimą przycinają hortensję bukietową. W czerwcu będzie uginać się pod kwiatami

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować