NewsyIle kosztuje miesiączkowanie? Specjalny kalkulator policzy koszty

Ile kosztuje miesiączkowanie? Specjalny kalkulator policzy koszty

Artykuły higieniczne.
Artykuły higieniczne.
Źródło zdjęć: © Getty Images | ondacaracola photography
04.04.2024 17:39

Ile kosztuje twoja miesiączka? To pytanie można zadać każdej menstruującej osobie, która co miesiąc przeznacz sporo pieniędzy na artykuły higieniczne. Od niedawna można sobie obliczyć ten koszt, wrzucając swoje comiesięczne zakupy do specjalnego kalkulatora. Wystarczy, że wypełnisz kwestionariusz, a program wyliczy ci, ile wydajesz na miesiączkę przez kilka lat.

10 zł na paczkę podpasek nie wydaje się zbyt dużą kwotą, póki nie podliczymy kosztów miesiączkowania przez kilka lat. Każda osoba posiadająca macicę, w tym ja czy ty, musi kupować artykuły higieniczne, które zabezpieczają na te kilka dni w miesiącu. Kalkulator podliczający koszt "miesiączkowania" to próba pokazania, że nie są to wcale małe pieniądze, zwłaszcza dla osób w potrzebie.

Miesiączka bez tabu. Ile kosztują przeciętne artykuły higieniczne dla osoby menstruującej?

Podpaski, tampony, wkładki, kubeczek menstruacyjny — niektóre kobiety używają wszystkiego na raz podczas każdej miesiączki. Jeśli policzymy każdy artykuł z osobna, okaże się, że miesięczny koszt zakupu to kilkadziesiąt złotych. Studentka, samotna matka czy osoba w kryzysie materialnym może mieć problem z wygospodarowaniem tej kwoty. I co wtedy?

Nasz kraj nie oferuje żadnego wsparcia dla osób miesiączkujących, mimo że problem dotyka każdej kobiety czy osoby posiadającej żeńskie narządy rozrodcze. W internecie łatwo znaleźć kalkulator, obliczający koszty miesiączkowania na podstawie comiesięcznych wydatków. Dzięki niemu można podliczyć, ile tak właściwie wydaje się na miesiączkę przez całe życie. Kwoty są szokujące!

Według badań opublikowanych na stronie kulczykfoundation.org.pl, co piąta Polka nie ma pieniędzy na artykuły higieniczne. Wiele z nich staje przed wyborem kupna jedzenia lub paczki podpasek. To brzmi jak poważny problem, który jest zupełnie ignorowany ze strony państwa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ile kosztuje twoja miesiączka?

Kalkulator obliczający wydatki na artykuły higieniczne pochodzi ze strony "omnicalculator.com". Kwestionariusz dotyczący kosztów ponoszonych przez kobiety jest czytelny i jasny. Wystarczy uzupełnić szczegółowe dane:

  • jakiego produktu menstruacyjnego najczęściej używasz,
  • jeśli są to tampony/podpaski, ile dokładnie zużywasz ich podczas miesiączki,
  • koszt opakowania i liczba sztuk, na jaki okres przeliczasz koszt.

Na stronie znajduje się informacja, że przeciętna kobieta miesiączkuje 40 lat życia! Przy minimalnym zużyciu środków higienicznych, jej miesiączka przez cały okres trwania kosztuje ponad pięć tysięcy złotych! Oczywiście nie wlicza się do tego nowej bielizny (stara mogła się ubrudzić krwią), tabletek przeciwbólowych, antykoncepcji hormonalnej czy kosztów wizyty u ginekologa.

Choć miesiączka staje się mniej drażliwym tematem, to wciąż mówi się o niej o wiele za mało. Każda zdrowa osoba posiadająca żeńskie narządy rozrodcze musi się z nią mierzyć na własną rękę. Czy osoby w cywilizowanym kraju powinny się bać tematu menstruacji? Miesiączka jest, była i będzie, a to od nas zależy czy jej temat nadal będzie zamiatany pod dywan.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także