PoradyLajfhakiIle kosztuje organizacja Komunii? W tym roku rodzice muszą sięgać głęboko do kieszeni

Ile kosztuje organizacja Komunii? W tym roku rodzice muszą sięgać głęboko do kieszeni

Ile kosztuje organizacja komunii? Fot. Getty Images
Ile kosztuje organizacja komunii? Fot. Getty Images

30.04.2023 13:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rodzice trzecioklasistów łapią się za portfele i podliczają finanse. Zbliża się czas przyjęć komunijnych, a to oznacza w 2023 roku spory wydatek. Sprawdziliśmy, ile trzeba zapłacić za Komunię.

Choć pierwsza Komunia ma przede wszystkim wymiar religijny, nie da się ukryć, że jej organizacja sporo kosztuje. Większość rodziców chce, by miała bardzo uroczystą oprawę i poza mszą w kościele obejmowała również przyjęcie dla rodziny oraz przyjaciół. Koszty, jakie ponoszą rodzice w 2023 roku, zwalają z nóg.

Ile kosztuje organizacja komunii w lokalu?

Większość rodzin rezygnuje z organizowania Komunii w domach. W lokalu jest bardziej uroczyście, a do tego nie trzeba martwić się gotowaniem, serwowaniem posiłków, a także sprzątaniem po wyjściu gości. Z taką decyzją trzeba się było mocno spieszyć. Wielu rodziców rezerwowało lokale na tegoroczne Komunie z trzyletnim wyprzedzeniem, kiedy ceny były o wiele niższe. Kiedy przyszło do płacenia, okazało się, że zarezerwowanie sali nie było wcale największym wyzwaniem. Są nim koszty, które w tym roku są o wiele wyższe niż w poprzednich sezonach. W zależności od województwa (najdroższe jest mazowieckie, a najtańsze warmińsko-mazurskie, lubuskie i zachodniopomorskie)  koszt za osobę może oscylować od 150 do 250 zł. Zdarzają się stawki nieco poniżej oraz powyżej tego zakresu. Zakładając, że rodzina chce zaprosić ok. 25 gości (choć zdarzają się większe imprezy), koszt wynajęcia sali wyniesie od 3750 zł do 6250 zł.

Ile kosztuje organizacja komunii? Fot. Getty Images
Ile kosztuje organizacja komunii? Fot. Getty Images

Ile kosztuje organizacja komunii w domu?

Zorganizowanie przyjęcia w domu bez żadnej pomocy oznacza koszty równe nakładom poniesionym na zakup składników do przygotowania potraw. Wszystko zależy więc od menu. Łatwiej oszacować, ile kosztuje organizacja Komunii z cateringiem. W tym przypadku również wiele zależy od regionu, w którym odbywa się przyjęcie oraz menu, ale średnio za gotowe dania trzeba liczyć ok. 100 zł na osobę. Przy 25 gościach impreza będzie kosztować 2500 zł. Tańszą opcją jest zatrudnienie kucharki, która przygotuje jedzenie na Komunię. Średni koszt takiej usługi to 40-60 zł za godzinę. Za profesjonalną pomoc trzeba więc zapłacić kilkaset złotych. Do tego należy oczywiście dodać koszty składników potrzebnych do przygotowania posiłków.

Ile kosztuje organizacja komunii? Fot. Getty Images
Ile kosztuje organizacja komunii? Fot. Getty Images

Ile trzeba liczyć na dodatkowe koszty organizacji komunii?

Koszty organizacji przyjęcia komunijnego nie kończą się na wynajęciu sali, zamówieniu cateringu czy wynajęciu kucharki. Rodzice muszą zapłacić za strój i inne elementy niezbędne do przystąpienia do pierwszej Komunii. Wiele rodzin decyduje się również zapewnić w czasie imprezy komunijnej dodatkowe atrakcje. W związku z tym do listy wydatków trzeba dopisać:

  • szatkę - 100-200 zł,
  • świecę, różaniec, książeczkę do nabożeństwa - od 60 zł w górę,
  • tort - od 150 zł w górę,
  • fotografa - od 500 zł w górę w zależności od tego, jak szeroką ofertę wybiorą rodzice,
  • dekorację sali - ok. 200 zł,
  • animatora dla dzieci - od 350 zł w górę.

Łączny koszt organizacji komunii wynosi więc w 2023 roku od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Koszty mogą być jeszcze większe, jeśli rodzice zdecydują się zaprosić więcej niż wspomnianych 25 osób.

Łatwe przepisy na pyszne desery

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także