PoradyJuż wiem, ile kremu z filtrem nakładać. Dermatolożka pokazała mi trik z łyżeczką

Już wiem, ile kremu z filtrem nakładać. Dermatolożka pokazała mi trik z łyżeczką

Ile kremu z filtrem stosować? Fot. Genialne.pl
Ile kremu z filtrem stosować? Fot. Genialne.pl
17.06.2023 10:16

Lekkie muśnięcie kremem przeciwsłonecznym nie wystarczy. Aby skóra była odpowiednio chroniona przed promieniowaniem UV, musisz wiedzieć, ile kremu z filtrem stosować. Podpowiadamy, jaką zasadą się kierować, by właściwie zabezpieczać skórę.

Czy tubka kremu do opalania wystarcza ci na całe wakacje? A może jeszcze trochę zostaje? Jeśli tak, to niezawodny znak, że nieodpowiednio stosujesz ten kosmetyk. Większość z nas nakłada go zdecydowanie za mało. W efekcie nie uzyskujemy pełnej ochrony skóry. Podpowiadamy, ile kremu z filtrem powinieneś stosować, by mieć pewność, że odpowiednio zabezpieczasz skórę przed słońcem.

Dlaczego stosowanie kremu z filtrem jest takie ważne?

Promieniowanie słoneczne ma niekorzystny wpływ na kondycję naszej skóry. Najbardziej odczuwają go osoby z jasną karnacją, u których szybko dochodzi do oparzeń słonecznych. Długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV (bez stosowania kremu z filtrem) nie wyjdzie na dobre również osobom o ciemniejszych odcieniach skóry. Poza oparzeniami promieniowanie słoneczne może powodować brzydkie przebarwienia. Przyspiesza również procesy starzenia, przez co skóra staje się mniej elastyczna i bardziej pomarszczona. Nie należy również zapominać o tym, że opalanie bez zabezpieczenia filtrem UV jest częstą przyczyną raka skóry. Aby uniknąć negatywnych konsekwencji opalania, warto wiedzieć, ile kremu z filtrem stosować i jak prawidłowo z niego korzystać.

Ile kremu z filtrem stosować? Fot. Freepik
Ile kremu z filtrem stosować? Fot. Freepik

Ile kremu z filtrem nakładać?

Dermatolodzy są zgodni, że większość z nas, jeśli już używa kremów z filtrem, najczęściej robi to nieprawidłowo. Przede wszystkim nakładamy na skórę zbyt mało preparatu. Aby uzyskać ochronę wskazaną przez producenta na opakowaniu (np. SPF 50), powinieneś nanosić 2 miligramy kremu na 1 centymetr kwadratowy ciała. Jak w prosty sposób to zrobić bez wykorzystania wagi aptekarskiej podpowiada na Instagramie dermatolożka Katarzyna Pyrkosz. W jednym z postów zaleca, by odpowiednią ilość kremu z filtrem odmierzać za pomocą łyżeczki do herbaty. Zgodnie z jej wskazówkami po 1 łyżeczce kremu z filtrem nakładaj na: głowę, twarz i szyję, a także każdą z rąk (ramię i przedramię). Po 2 łyżeczki wykorzystaj natomiast na każdą nogę oraz na tułów.

Jak często stosować krem z filtrem, żeby był skuteczny?

Skoro wiesz już, ile kremu z filtrem stosować, czas na wskazówki dotyczące tego, kiedy go nakładać. Kremy z filtrami chemicznymi, które wnikają w głąb skóry, należy nanieść na ok. 30 minut przed wyjściem na słońce. Filtrów mineralnych (to te, które zostawiają widoczną powłoczkę na skórze) możesz używać bezpośrednio przed wyjściem z domu. Aplikację kosmetyku powinieneś powtarzać co ok. 2-3 godziny. Pamiętaj również, że słońce "widzi cię" przez cały czas, a nie tylko wtedy, gdy idziesz na plażę. Z tego powodu ochronę przeciwsłoneczną powinieneś stosować za każdym razem, gdy wychodzisz z domu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także