DomNie kupuję chemii do mycia brodzika. Kamień praktycznie schodzi sam

Nie kupuję chemii do mycia brodzika. Kamień praktycznie schodzi sam

Podpowiadamy, jak czyścić brodzik. Fot. Genialne.pl
Podpowiadamy, jak czyścić brodzik. Fot. Genialne.pl
22.09.2023 16:20

Prysznic to jeden z elementów, na których zbiera się najwięcej kamienia. Usunięcie go bywa trudne, zwłaszcza jeśli nagromadzi się go bardzo dużo. Podpowiadamy, jak czyścić brodzik bez żrącej chemii, by skutecznie pozbyć się osadu.

Brodzik łazienkowy jest bardzo podatny na powstawanie kamienia, ponieważ jest mocno zalewany wodą. Mało kto osusza go po użyciu, więc szybko pokrywa się kamieniem, który później trudno usunąć. Oto jak dbać o brodzik i czyścić go z kamiennego osadu domowymi sposobami.

Dlaczego należy regularnie czyścić brodzik?

Po brodziku spływają woda i resztki kosmetyków. Jeśli zaniedbasz mycie go, stworzysz dobre warunki do namnażania bakterii. Poza tym na powierzchni szybko powstanie osad z kamienia. Przyczyną pojawiania się trudnego do usunięcia nalotu jest wysychanie wody. Gdy jest ona bogata w minerały (twarda), w czasie wysychania kropel na powierzchni brodzika pozostają cząsteczki węglanu wapnia oraz magnezu, które tworzą kamienny osad. Gdy nagromadzi się go dużo, potrzebne będą naprawdę silne środki czyszczące, by go usunąć. Z tego powodu o brodzik należy dbać regularnie. Warto też wiedzieć, czym go czyścić, by zabrudzenia szybko schodziły.

Jak czyścić brodzik? Fot. Freepik
Jak czyścić brodzik? Fot. Freepik

Jak dbać o brodzik na co dzień?

Jeśli zadbasz o brodzik na co dzień, rzadziej będziesz musiał sięgać po silniejsze środki i szorować kamienny osad. Wystarczy stosować wodę z mydłem, by usunąć bakterie i zabrudzenia oraz uniknąć powstawania osadu. Po każdym umyciu brodzika w ten sposób zbierz z niego wodę za pomocą gumowej ściągaczki. Jeśli będziesz robić to po każdym użyciu prysznica, kamienny osad nie będzie pojawiał się tak często jak dotychczas.

Jak skutecznie czyścić brodzik? Fot. Genialne.pl
Jak skutecznie czyścić brodzik? Fot. Genialne.pl

Jak czyścić brodzik z kamienia?

Nawet jeśli regularnie czyścisz brodzik wodą z mydłem, co jakiś czas potrzebne jest dokładniejsze mycie z użyciem silniejszych preparatów. Nie musisz od razu sięgać po sklepową chemię. Jest kilka domowych specyfików, które doskonale sprawdzają się przy usuwaniu kamienia i innych zabrudzeń.

  • Ocet. Wlej go do butelki ze spryskiwaczem (możesz rozcieńczyć preparat wodą, ale nie jest to konieczne) i rozpyl na całej powierzchni brodzika. Pozostaw na przynajmniej pół godziny (spokojnie możesz wydłużyć ten czas do kilku godzin, a nawet całej nocy). Gdy kamień zostanie rozpuszczony, wyszoruj brodzik ostrą stroną zmywaka kuchennego lub szczoteczką. Na koniec spłucz resztki czystą wodą.
  • Sok z cytryny. Jeśli nie lubisz zapachu octu, to rozwiązanie dla ciebie! Pokryj sokiem cały brodzik i odczekaj minimum 30 minut, aż rozpuści osad. Następnie wyszoruj powierzchnię i opłucz wodą.
  • Soda oczyszczona. Wymieszaj ją z niewielką ilością wody, by powstała gęsta pasta. Następnie uzyskaną w ten sposób papką pokryj powierzchnię brodzika. Zostaw preparat na kilka lub kilkanaście minut, po czym wyszoruj wszystko szczoteczką lub gąbką. Resztki preparatu zmyj wodą. Teraz już wiesz, jak czyścić brodzik łatwym domowym sposobem.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także