Przetrzyj szybę pod prysznicem. Będzie odporna na kamień
Są różne metody mycia okien, szyb w kabinach prysznicowych oraz szklanych mebli. Jednym z nieoczywistych sposobów jest wykorzystanie jednego z warzyw. Podpowiadamy, jak czyścić szybę ziemniakiem, żeby osiągnąć najlepszy efekt. Ten trik pozwala na dłużej zachować połysk.
27.05.2023 11:25
Z pewnością słyszałeś o patentach na mycie szyb octem, sokiem z cytryny lub alkoholem. Oczywiście pozwalają one usunąć zacieki i brud z okien, kabiny prysznicowej i szklanych blatów na meblach, ale nie zabezpieczają przed ponownym osadzaniem się kamienia. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jak czyścić szybę ziemniakiem. Ten prosty trik sprawia, że powierzchnie mają wysoki połysk i są bardziej odporne na powstawanie zacieków.
Dlaczego warto czyścić szyby ziemniakiem?
Być może są osoby, które po każdym użyciu prysznica ściągają z szyb wodę, by zapobiec powstawania osadu z kamienia, ale raczej są to wyjątki. Większość z nas pozostawia krople na powierzchni i pozwala im wyschnąć. Większość z nas, choć ślady po wyschniętej wodzie są irytujące, nie zabezpiecza też luster (szczególnie w łazience, gdzie jest bardzo wilgotno), okien i szklanych mebli przed powstawaniem brzydkich zacieków. Tymczasem wystarczy wykorzystać właściwości ziemniaka, by rozwiązać problem śladów i osadu z kamienia na szybach i lustrach. Zawarta w bulwach skrobia zabezpiecza szklane powierzchnie przed wodą, smugami oraz parą, tworząc tzw. efekt lotosu. Polega on na tym, że do powierzchni umytej ziemniakiem (podobnie jak do liści kwiatu lotosu) nie przywierają cząsteczki wody. Wszystkie spływają na dół, dzięki czemu nie powstaje osad z kamienia.
Jak czyścić szybę ziemniakiem?
Ziemniak nie służy do czyszczenia szyby, ale do tego, by zapobiegać powstawaniu osadu z kamienia. Trik musisz więc wykonać na wcześniej umytej szybie.
- Przetnij surowego ziemniaka na pół.
- Weź jedną połówkę i wnętrzem ziemniaka potrzyj szyby kabiny prysznicowej, okien lub inne szklane powierzchnie.
- Usuń nadmiar soku z ziemniaka papierowym ręcznikiem.
- Na koniec wypoleruj szybę. Możesz to zrobić miękką ściereczką z mikrofibry, rajstopami, gazetą lub papierowym ręcznikiem.
- Podobny efekt uzyskasz, wykorzystując nabłyszczacz do zmywarki lub pastę do polerowania samochodu.