PoradyLajfhakiJak dbać o paprotkę, aby bujnie rosła? Oto garść porad pielęgnacyjnych

Jak dbać o paprotkę, aby bujnie rosła? Oto garść porad pielęgnacyjnych

jak dbać o paprotkę, fot. Getty Images
jak dbać o paprotkę, fot. Getty Images
12.07.2023 16:42

Paprotki są bardzo często uważane za kapryśne i trudne w uprawie. Jednak mimo to, nadal nie tracą na popularności. Dowiedz się jak dbać o paprotkę.

Rośliny te możemy cały czas spotkać w urzędach czy szkołach. Od jakiegoś czasu przeżywają renesans i znowu trafiają do prywatnych domów. Decydując się na uprawę paprotki, trzeba poznać kilka ważnych reguł. Kluczowym elementem do wyhodowywania dużej i bujnej paprotki jest podłoże. Warto dodać, że to roślina ciepłolubna, ponieważ najlepiej rośnie w temperaturze od 18 do 23 stopni Celsjusza. Jednak nie warto wystawiać jej na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, które mogą doprowadzić do jej uschnięcia.

Jakie podłoże wybrać do paprotki?

Roślina ta uważana jest za jedną z najstarszych na ziemi. Obecnie wyróżnia się do 10 000 jej odmian i gatunków. W naturalnym środowisku paprocie porastają tereny leśne, dlatego odpowiednią glebą w uprawie domowej będzie ta o kwaśnym pH. Prawidłowo przygotowane podłoże powinno zawierać 70% kompostu, 20% mieszanki perlitu z piaskiem oraz 10% torfu. Warto przed zasadzeniem paproci wykonać drenaż na spodzie doniczki przy pomocy np. keramzytu. Obecnie w sklepach dostępne są specjalne mieszanki przeznaczone do sadzenia paproci. Mimo to najlepiej będzie przygotować podłoże samodzielnie w domu. Skomponuj je z poniższych składników.

  • Kompost odpowiada za żyzność podłoża. Wszystko przez zawartość próchnicy, która jest niezbędnym składnikiem do wzrostu roślin.
  • Torf jest przepuszczalny i reguluje poziom wilgoci.
  • Perlit jednocześnie napowietrza i rozluźnia podłoże (w zależności od potrzeby paproci).
  • Piasek znakomicie spulchnia ziemię.
czym odżywić paprocie, fot. gettyimages
czym odżywić paprocie, fot. gettyimages

Gatunki paproci idealne do uprawy w domu

  • Adiantum inaczej niekropień. Jest małą odmianą o liściach przypominających kształt miłorzębu japońskiego. Posiadają jasnozielony kolor.
  • Nefrolepis wysoki to jedna z najbardziej popularnych i spotykanych odmian paprotki. Charakteryzuje się pierzastymi liśćmi.
  • Płaskla łosioroga lub łosie rogi, która w uprawie jest podobna do storczyków, a kształt jej liści przypomina poroże łosia.
  • Orliczka, posiadająca pierzaste listki, które często na środku mają odcień bieli.
  • Ciemnotka okrągłolistna, czyli paproć o małych ciemnozielonych okrągłych liściach, które przypominają wiszącego zamiokulkasa.
Jak dbać o paproć, fot. getty images
Jak dbać o paproć, fot. getty images
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także