PoradyDzięki temu surfinie na balkonie będą wylewać się z doniczek. Wystarczy 1 przyprawa

Dzięki temu surfinie na balkonie będą wylewać się z doniczek. Wystarczy 1 przyprawa

Jak dbać o surfinie na balkonie? Fot. Pixabay
Jak dbać o surfinie na balkonie? Fot. Pixabay
02.07.2023 15:30

Zachwycają pięknymi kolorami i kaskadami kwiatów wylewającymi się z doniczek. Aby uzyskać taki efekt, musisz jednak włożyć w ich uprawę trochę pracy. Podpowiadamy, jak dbać o surfinie na balkonie. Pomocna będzie m.in. domowa odżywka na bazie popularnej przyprawy.

Surfinie zachwycają pięknym wyglądem i kwiatami, które rozwijają się od czerwca aż do października. Rośliny te wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji. Podpowiadamy, co robić, by prawidłowo się rozwijały i miały mnóstwo kwiatów.

Jakich warunków potrzebują surfinie?

Surfinie cieszą się ogromną popularnością, ponieważ wyglądają efektownie, a przy tym są stosunkowo łatwe w uprawie. Sadzi się je zwykle w połowie maja, po okresie ostatnich przymrozków. Najlepsza jest dla nich gleba żyzna, próchnicza oraz przepuszczalna, ale dobrze radzą sobie również w zwykłej, lekko kwaśnej ziemi ogrodowej. Surfinie są odporne na duże nasłonecznienie, dlatego można z powodzeniem uprawiać je w donicach na tarasach i balkonach położonych po stronie południowej. Warto jednak zapewnić im miejsce osłonięte od deszczu oraz wiatru.

Jak dbać o surfinie na balkonie? Fot. Freepik
Jak dbać o surfinie na balkonie? Fot. Freepik

Jak dbać o surfinie na balkonie?

Jak wspomnieliśmy, surfinie dobrze radzą sobie w suchych i ciepłych warunkach. Niemniej musisz je regularnie podlewać. Najlepiej robić to, gdy wierzchnia warstwa ziemi wyschnie. W czasie letnich upałów nawadniaj rośliny 2 razy dziennie — rano oraz wieczorem. Przekwitnięte kwiaty należy usuwać. Jeśli zrobisz to odpowiednio, surfinie będą bujnie kwitnąć przez cały sezon. Zamiast odrywać tylko zasuszoną główkę kwiatową, usuń również kawałek łodygi znajdujący się poniżej. W ten sposób dasz roślinie sygnał, że powinna wypuścić w tym miejscu nowy pąk. Kluczem do tego, by surfinie długo i pięknie kwitły, jest również odpowiednie nawożenie. Dobrze sprawdza się m.in. domowa odżywka z liści laurowych.

Jak dbać o surfinie na balkonie? fot. Getty Images
Jak dbać o surfinie na balkonie? fot. Getty Images

Jak zrobić domową odżywkę dla surfinii?

  • Wlej do naczynia 1/2 l wody i dodaj kilka liści laurowych. Zaczekaj, aż woda zrobi się ciemna, a następnie wyjmij liście. Następnie podlej rośliny.
  • Pokrusz kilka liści laurowych i wymieszaj je z 1 l wody. Podlej rośliny bezpośrednio po przygotowaniu preparatu lub zostaw go na później. Odżywkę możesz przechowywać w lodówce nawet przez ok. 4 tygodnie.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także