PoradyLajfhakiTen sekret pięknych pelargonii przekazywany jest u nas z pokolenia na pokolenie

Ten sekret pięknych pelargonii przekazywany jest u nas z pokolenia na pokolenie

domowy nawóz do pelargonii fot. getty images
domowy nawóz do pelargonii fot. getty images
17.06.2023 15:15

Pelargonie to od lat popularne kwiaty balkonowe i tarasowe. Zyskały sobie sympatię dzięki łatwej uprawie oraz bujnym kwiatostanom. Jednak dla prawidłowego kwitnienia warto przygotować domowy nawóz do pelargonii. Podpowiadamy, jak go przygotować.

Kwiaty te do prawidłowego i długiego kwitnienia potrzebują odpowiednich składników odżywczych m.in. azotu, potasu oraz fosforu. Należy nawozić je regularnie od wiosny do jesieni, ale wystrzegać się chemicznych preparatów. Najlepszy nawóz przygotujesz samodzielnie w domu.

Czego potrzebują pelargonie?

Pelargonie nie mają szczególnych wymagań, jednak należy zapewnić im prawidłowe warunki do wzrostu:

  • rozsadza się je po 15 maja, wtedy kończy się czas przymrozków;
  • sadzi się do ziemi o odczynie obojętnym;
  • zapewnia się im słoneczne stanowisko;
  • pamięta o regularnym i obfitym podlewaniu;
  • nawozi się raz na dwa tygodnie domowym nawozem.
jak wybudzić pelargonie, fot. Freepik
jak wybudzić pelargonie, fot. Freepik

Domowy nawóz do pelargonii

Wystarczy zebrać około 1 kg pokrzyw, ponieważ te niepozorne rośliny są istną bombą witaminową. Jednak dla wielu nadal stanowią zbędny chwast, który usuwają z ogrodów. Na początku należy pociąć pokrzywę na mniejsze kawałki, a następnie dodać do nich około 10 litrów deszczówki i codzienne mieszać. Pod wpływem fermentacji pokrzywa uwolni potrzebne pelargoniom składniki odżywcze. Istnieje tylko jedna wada — ten nawóz wydziela podczas powstawania bardzo nieprzyjemny zapach, który może drażnić. Warto trzymać go z dala od domu. Po około 2 tygodniach mieszanka jest gotowa, na co dodatkowo wskazuje powstała na powierzchni nawozu piana. Wtedy pozostaje zmieszać odżywkę z wodą w proporcji 1:10 i podlewać pelargonie.

pelargonie kaskadowe fot. getty images
pelargonie kaskadowe fot. getty images

Pozostałe sposoby na bujne pelargonie

  • Równie skutecznym sposobem jest wywar z łupin cebuli, który jest ekologicznym i tanim środkiem. Wystarczy zostawić skórki po 10 cebulach i zalać je gorącą wodą, czyli na 100 g łupin około 4 litrów wrzątku. Nawóz najlepiej przygotowywać w słoiku i po zalaniu pozostawić go na około 24 godziny. Dopiero po tym czasie można nim podlewać pelargonie (nawet co 3 dni).
  • Skórka bananowa sprawdzi się jako odżywka do większości kwiatków doniczkowych. Wystarczy wysuszyć ją na słońcu lub w piekarniku i zblendować na proszek albo zalać wodą, aby wypuściła składniki mineralne.
  • Skorupki i woda po gotowaniu jajek to źródła wapnia, które będą stymulowały zdrowy wzrost pelargonii.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także