Ten sekret pięknych pelargonii przekazywany jest u nas z pokolenia na pokolenie
17.06.2023 15:15
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Pelargonie to od lat popularne kwiaty balkonowe i tarasowe. Zyskały sobie sympatię dzięki łatwej uprawie oraz bujnym kwiatostanom. Jednak dla prawidłowego kwitnienia warto przygotować domowy nawóz do pelargonii. Podpowiadamy, jak go przygotować.
Kwiaty te do prawidłowego i długiego kwitnienia potrzebują odpowiednich składników odżywczych m.in. azotu, potasu oraz fosforu. Należy nawozić je regularnie od wiosny do jesieni, ale wystrzegać się chemicznych preparatów. Najlepszy nawóz przygotujesz samodzielnie w domu.
Czego potrzebują pelargonie?
Pelargonie nie mają szczególnych wymagań, jednak należy zapewnić im prawidłowe warunki do wzrostu:
- rozsadza się je po 15 maja, wtedy kończy się czas przymrozków;
- sadzi się do ziemi o odczynie obojętnym;
- zapewnia się im słoneczne stanowisko;
- pamięta o regularnym i obfitym podlewaniu;
- nawozi się raz na dwa tygodnie domowym nawozem.
Domowy nawóz do pelargonii
Wystarczy zebrać około 1 kg pokrzyw, ponieważ te niepozorne rośliny są istną bombą witaminową. Jednak dla wielu nadal stanowią zbędny chwast, który usuwają z ogrodów. Na początku należy pociąć pokrzywę na mniejsze kawałki, a następnie dodać do nich około 10 litrów deszczówki i codzienne mieszać. Pod wpływem fermentacji pokrzywa uwolni potrzebne pelargoniom składniki odżywcze. Istnieje tylko jedna wada — ten nawóz wydziela podczas powstawania bardzo nieprzyjemny zapach, który może drażnić. Warto trzymać go z dala od domu. Po około 2 tygodniach mieszanka jest gotowa, na co dodatkowo wskazuje powstała na powierzchni nawozu piana. Wtedy pozostaje zmieszać odżywkę z wodą w proporcji 1:10 i podlewać pelargonie.
Pozostałe sposoby na bujne pelargonie
- Równie skutecznym sposobem jest wywar z łupin cebuli, który jest ekologicznym i tanim środkiem. Wystarczy zostawić skórki po 10 cebulach i zalać je gorącą wodą, czyli na 100 g łupin około 4 litrów wrzątku. Nawóz najlepiej przygotowywać w słoiku i po zalaniu pozostawić go na około 24 godziny. Dopiero po tym czasie można nim podlewać pelargonie (nawet co 3 dni).
- Skórka bananowa sprawdzi się jako odżywka do większości kwiatków doniczkowych. Wystarczy wysuszyć ją na słońcu lub w piekarniku i zblendować na proszek albo zalać wodą, aby wypuściła składniki mineralne.
- Skorupki i woda po gotowaniu jajek to źródła wapnia, które będą stymulowały zdrowy wzrost pelargonii.