PoradyNie daj się zaskoczyć burzy! Tak sprawdzisz, jak daleko znajduje się żywioł

Nie daj się zaskoczyć burzy! Tak sprawdzisz, jak daleko znajduje się żywioł

Jak namierzyć burzę? Fot. Freepik
Jak namierzyć burzę? Fot. Freepik
17.07.2023 10:29

Burza, choć wygląda fascynująco, może być bardzo niebezpieczna. Szczególnie jeśli znajdujesz się akurat na otwartym terenie. Podpowiadamy, jak namierzyć burzę, by nie zaskoczyła cię w czasie wakacyjnych wypraw.

Falom upałów zwykle towarzyszą gwałtowne burze, które czasem pojawiają się dosłownie znikąd. W trakcie wichur pojawiają się silne wiatry, a także opady deszczu oraz gradu. Taka pogoda bywa bardzo niebezpieczna, dlatego lepiej wiedzieć, jak namierzyć burzę. Ta wiedza pomoże ci uniknąć groźnych sytuacji w czasie wakacji.

Jak namierzyć burzę?

Ostrzeżenia przed burzami rozsyła abonentom sieci komórkowych Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Alerty są jednak wysyłane na podstawie prognoz i nie informują, kiedy dokładnie zagrożenie pojawi się w danym miejscu. Jeśli chcesz zaplanować wycieczkę lub inne wyjście, potrzebujesz bardziej precyzyjnych danych. Jak w takiej sytuacji namierzyć burzę? Najprostszą metodą jest skorzystanie z internetowego radaru burz. Pozwala on sprawdzić, gdzie w danym momencie występują opady deszczu oraz burze. System monitorowania burz jest oparty o rozlokowane co 10 metrów anteny rejestrujące sygnały radiowe wytwarzane przez burze. Pozwalają one z dużą dokładnością wskazać, gdzie znajduje się burza. Jeśli nie możesz skorzystać z takiego narzędnika, możesz zastosować sprawdzone sposoby — obserwację i zegarek.

Jak namierzyć burzę? Fot. Freepik
Jak namierzyć burzę? Fot. Freepik

Po czym poznać zbliżającą się burzę?

Jeśli zamierzasz spędzić cały dzień w terenie, powinieneś uważnie obserwować niebo. Dzięki temu pojawienie się burzy cię nie zaskoczy. Kiedy zauważysz pewne charakterystyczne zjawiska, powinieneś wrócić do domu lub poszukać innego bezpiecznego schronienia.

  • Pierwszą oznaką nadciągającej burzy jest pojawienie się na niebie chmur kłębiastych (cumulonimbusów). Poznasz je po charakterystycznym wyglądzie. Przypominają nieco kalafiora lub watę cukrową i często spiętrzając się, tworząc kłębiaste "wieże".
  • Burzy możesz spodziewać się również, gdy powietrze jest parne i pojawiają się silne podmuchy wiatru.
  • Zwiastunem burzy może być także spadające ciśnienie.
  • O tym, że nadciąga burza, świadczą także tzw. pioruny płaskie, czyli błyskawice rozświetlające chmury i narastające grzmoty.

Jak samodzielnie sprawdzić, jak daleko jest burza?

Kiedy jesteś na otwartym terenie i widzisz w oddali błyskawicę, zapewne zastanawiasz się, jak daleko się znajduje. Jeśli możesz namierzyć burzę przez internetowy radar, sprawa jest prosta. A co jeśli nie masz dostępu do sieci? Istnieje prosty sposób, by oszacować, jak daleko znajduje się niebezpieczeństwo. Wystarczy policzyć sekundy między błyskawicą a grzmotem. Przyjmuje się, że jeśli nie usłyszysz grzmotu przez 30 sekund od wyładowania, możesz czuć się bezpiecznie — burza jest jeszcze daleko i masz sporo czasu, żeby się ukryć. Przeliczenie czasu od uderzenia pioruna do grzmotu na odległość jest proste. Możesz wykorzystać 1 z 2 przeliczników. Przyjmuje się, że 1 sekunda odpowiada odległości ok. 340 metrów, więc po pomnożeniu tego wskaźnika przez liczbę sekund otrzymasz przybliżoną odległość od burzy w metrach. Możesz też podzielić liczbę sekund przez 3. Otrzymasz wtedy przybliżoną odległość wyrażoną w kilometrach.

Jak namierzyć burzę? Fot. Freepik
Jak namierzyć burzę? Fot. Freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także