PoradyLajfhakiJak obierać warzywa szybciej? Ten prosty trik zdradził mi szef kuchni

Jak obierać warzywa szybciej? Ten prosty trik zdradził mi szef kuchni

jak używać obieraczki do warzyw fot. freepik
jak używać obieraczki do warzyw fot. freepik
14.06.2023 20:13

Obieranie ziemniaków to najprostsza codzienna czynność do wykonania. Jednak większość ludzi nie potrafi wykonywać jej poprawnie. Podpowiadamy jak używać obieraczki do warzyw.

Obieraczka to przydatne w każdej kuchni urządzenie, dzięki któremu szybko i sprawnie można obrać ziemniaki lub ogórki. Dużym plusem używania jej jest oszczędność jedzenia, ponieważ obiera ona bardzo cienką warstwę warzywa.

Jak naostrzyć obieraczkę do warzyw?

Kiedy mimo poprawnego używania narzędzie nie pozbywa się skórki jak powinno, to znak, że konieczne jest ostrzenie obieraczki. Co ważne można wykonać tę czynność samodzielnie, polega na wykorzystaniu osełki. Jeśli jest dwustronna, to warto wybrać tę o większej gradacji. Dlatego przesuń palcem po obu stronach osełki i wybierz tę, która wydaje się gładsza pod palcem. Na początek zwilż osełkę wodą lub namocz przez 20 minut. Następnie weź obieraczkę i lekko dociskając, przesuwaj nią na boki po osełce. Co jakiś czas ponownie nasącz narzędzie wodą i kontynuuj ostrzenie. Na koniec obieraczka powinna działać jak nowa.

Close-up of unrecognizable man wearing peeling potato with peeler knife over metal bowl full of peelings, standing in kitchen. Recycling, composting, fertilizing, zero waste, organic waste management.
Close-up of unrecognizable man wearing peeling potato with peeler knife over metal bowl full of peelings, standing in kitchen. Recycling, composting, fertilizing, zero waste, organic waste management.

Jak używać obieraczki do warzyw?

Duża część osób uważa, że dociśnięcie obieraczki do warzywa, a następnie przesunięcie nią z góry na dół to jedyna i prawidłowa metoda obierania warzyw. Nie ma nic bardziej mylnego, ponieważ wtedy możliwości obieraczki nie są wykorzystywane w 100%, przez co czas poświęcony na obieranie się wydłuża. Wystarczy zmienić technikę, a czynność ta stanie się szybka. Warto dodać, że ostrze obieraczki jest ruchome, co pozwala na obieranie nie tylko z góry do dołu, ale też z dołu do góry. Dlatego podczas kolejnego obierania ziemniaków przesuwaj obieraczką w obie strony, a zobaczysz różnicę.

Ukryta funkcja obieraczki

Bardzo często obieraczki, które przypominają widełki, posiadają mały nożyk z boku. Jego zastosowanie jest bardzo pomocne, jednak niewiele osób wie o takiej funkcji obieraczki. Mimo to nożyk przydaje się podczas krojenia warzyw i owoców np. pomarańczy, która ma grubą i twardą skórkę. Sama obieraczka nie jest w stanie obrać tak twardej skórki, a za pomocą nożyka jest to łatwe oraz szybkie. Dlatego, kiedy cytrusy pojawią się w twojej kuchni, to wykorzystaj tę funkcję.

Jak posługiwać się obieraczką fot. genialne.pl
Jak posługiwać się obieraczką fot. genialne.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także