PoradyWidzisz dziecko błąkające się po plaży? Tak szybko znajdziesz jego rodziców

Widzisz dziecko błąkające się po plaży? Tak szybko znajdziesz jego rodziców

Jak odnaleźć rodziców dziecka zgubionego na plaży? Fot. Freepik/YouTube - Nestor De Madalena
Jak odnaleźć rodziców dziecka zgubionego na plaży? Fot. Freepik/YouTube - Nestor De Madalena
12.07.2023 14:27

Choćby rodzice mieli oczy dookoła głowy, upilnowanie dziecka w czasie wakacji nad morzem graniczy z cudem. Czasem wystarczy na chwilę się odwrócić, a malucha już nie ma. Czy wiesz jak w prosty sposób odnaleźć jego rodziców na plaży. Przydatny będzie tu pewien patent wykorzystywany w Brazylii.

Co roku w sezonie wakacyjnym media nagłaśniają problem gubienia się dzieci na plażach i uczulają na to rodziców. Zawsze jednak znajdzie się maluch, któremu uda się wymknąć spod czujnej rodzicielskiej kontroli. Nie każdy wie, jak poradzić sobie na widok błąkającego się dziecka i jak pomóc mu odnaleźć rodziców na plaży pełnej ludzi. Dobry sposób opracowali Brazylijczycy, a ich metoda jest od kilku lat rozpowszechniana na całym świecie. I nic dziwnego, ponieważ jest bardzo skuteczna.

Jak odnaleźć rodziców dziecka zgubionego na plaży?

Brazylijski patent na odnalezienie rodziców zagubionego malucha jest bardzo prosty i można go stosować wszędzie na świecie. Znaczenia nie ma nawet bariera językowa. Pierwszym krokiem w przypadku zauważenia błąkającego się po plaży dziecka, powinno być zatrzymanie go i uspokojenie (jeśli jest zdenerwowane). Później wystarczy już tylko zacząć klaskać. W Brazylii ta metoda jest tak dobrze znana, że gdy jedna osoba zaczyna klaskać, wokół niej szybko ustawia się kilka innych osób, które również klaszczą. Taka grupa zwróci uwagę każdego w okolicy, a więc prawdopodobnie również rodzica, który szuka swojej pociechy. Jak ten sposób sprawdza się w praktyce, widać dobrze na tym nagraniu.

Jak odnaleźć rodziców dziecka na plaży w Polsce?

Brazylijska metoda szukania rodziców dziecka jest coraz bardziej popularna i warto ją wypróbować bez względu na kraj, w którym wypoczywasz. W czasie krajowych wakacji masz jeszcze kilka innych opcji.

  • Poinformuj ratownika o tym, że znalazłeś zagubione dziecko. Nada on komunikat przez megafon, co może ułatwić znalezienie rodziców.
  • Sprawdź, czy dziecko nie ma przy sobie karteczki z numerem telefonu opiekuna. Coraz więcej osób korzysta z tego patentu.
  • Jeśli spędzasz urlop w Sopocie, możliwe, że dziecko ma na ręce specjalną opaskę ratunkową. Przyłóż do niej telefon, a system NFC odczyta z niej numer telefonu opiekuna.
Jak odnaleźć rodziców na plaży? Fot. Freepik
Jak odnaleźć rodziców na plaży? Fot. Freepik

Jak nie zgubić dziecka na plaży?

Zgubienie się na plaży jest dla dziecka dużym stresem, nawet jeśli ktoś wie, jak szybko odnaleźć jego rodziców. Jeśli jedziesz na urlop z pociechą, postaraj się zminimalizować ryzyko takiego zdarzenia do minimum. Przede wszystkim ustal zasady plażowania i powiedz maluchowi, że nie może oddalać się bez pozwolenia. Rozkładaj koc w pobliżu charakterystycznych miejsc, np. wieży ratownika, nietypowo wyglądającego drzewa itp. Powiedz dziecku, by w razie zgubienia się, szukało właśnie tego obiektu. Przypnij mu również identyfikator z danymi, by osoby, które zauważą, że dziecko się zgubiło, łatwo nawiązały z tobą kontakt.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także