PoradyRobię foliowe "poduszeczki" i rozkładam przy oknach. Jeden problem mam z głowy

Robię foliowe "poduszeczki" i rozkładam przy oknach. Jeden problem mam z głowy

Jak odstraszyć komary domowym sposobem? Fot. Genialne.pl
Jak odstraszyć komary domowym sposobem? Fot. Genialne.pl
05.10.2023 16:31

Te irytujące owady nie tylko drażnią nas swoim bzyczeniem, ale też gryzą i pozostawiają na skórze swędzące bąble. Z tego powodu chyba każdy od czasu do czasu zastanawia się, jak odstraszyć komary. Okazuje się, że może to być dziecinnie proste. Wystarczy sięgnąć po kilka prostych składników, by insekty trzymały się od twojego domu z daleka.

Komary wabi zapach ludzkiego potu oraz wydychanego przez nas dwutlenku węgla. Mali krwiopijcy wyczuwają swoje ofiary nawet z dużych odległości i nie wahają się wlatywać do domów, w których okna nie są zabezpieczone specjalnymi siatkami. Jak odstraszyć komary? Wcale nie trzeba stosować specjalistycznych preparatów. Skuteczny środek na tych kąsających intruzów zrobisz z kilku produktów, które być może masz już w swoim domu.

Czego potrzebujesz, by zrobić preparat na komary?

Komary, podobnie jak inne uciążliwe owady, można odstraszyć, wykorzystując drażniące je zapachy. Skrzydlaci intruzi nie przepadają m.in. za wonią mielonej kawy. Właśnie ona jest jednym z głównych składników naszego preparatu. Kolejnymi są mydło (najlepiej lawendowe) oraz olejek eteryczny o jednym z zapachów nielubianych przez małych krwiopijców. Najlepiej zastosować miętę pieprzową, drzewo herbaciane lub lawendę. Ostatnim składnikiem niezbędnym do przygotowania mieszanki, dzięki której komary będą omijały twój dom szerokim łukiem, jest zwykły ocet.

Jak skutecznie odstraszyć komary? Fot. Getty Images
Jak skutecznie odstraszyć komary? Fot. Getty Images

Jak odstraszyć komary, wykorzystując te składniki?

Jeśli masz już wszystkie niezbędne składniki, możesz przystąpić do wykonania preparatu na komary.

  • Do miseczki nasyp kilka łyżek mielonej kawy (w zależności od tego, ile preparatu potrzebujesz).
  • Dodaj do niej taką samą ilość startego mydła.
  • Następnie dodaj 2 łyżki octu i połącz wszystkie składniki.
  • Na koniec dodaj 15-20 kropli olejku eterycznego i ponownie wszystko wymieszaj.
  • Jeżeli chcesz wykorzystać mieszankę tylko w 1 miejscu w domu, przykryj miseczkę folią aluminiową i za pomocą wykałaczki wykonaj na jej powierzchni kilka dziurek, by zapach się ulatniał.
  • Jeżeli wolisz wykorzystać kilka mniejszych porcji preparatu, oderwij parę niewielkich kawałków folii i na każdy nałóż trochę preparatu. Następnie pozaginaj folię tak, by środek na komary był nią szczelnie owinięty (powinny powstać prostokątne "poduszeczki"). Na koniec użyj wykałaczki. Wykonaj dziurki na jednej stronie każdego z zawiniątek.
  • Gotowe! Teraz wystarczy tylko rozłożyć odstraszacze w okolicy okien oraz drzwi balkonowych, by skutecznie odstraszyć komary.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także