PoradyLajfhakiTych zapachów nie cierpią kuny. Zastosuj je, a będą omijać cię szerokim łukiem

Tych zapachów nie cierpią kuny. Zastosuj je, a będą omijać cię szerokim łukiem

Tych zapachów nie cierpią kuny. Zastosuj je, a będą omijać cię szerokim łukiem
12.10.2023 15:33, aktualizacja: 12.10.2023 21:06

Kuny to niewielkiego rozmiaru zwierzęta, które żyją blisko zabudowań. Nic więc dziwnego, że dostają się do piwnic, na dachy czy strychy. Szukając chronienia mogą też wejść pod maskę samochodu. Oto wskazówka, jak odstraszyć kuny.

Są to zwierzęta pod ścisłą ochroną, dlatego trzeba postępować z nimi ostrożnie. Nie wolno pozbyć się ich za pomocą jakichkolwiek pułapek, czy trutek, które mogłyby wyrządzić im krzywdę. Podpowiadamy sprytny sposób na ich odstraszenie.

Jak odstraszyć kuny?

Obecność kun można rozpoznać po zniszczeniach, jakie po sobie zostawiają. Pogryzione kable, zniszczone meble, rury, a nawet przewody zapłonowe, czy części samochodowe pod maską - to oznaki ich obecności i znaczenia terytorium. Są one zatem niemałym problemem, szczególnie, że nie można zrobić im krzywdy - są to zwierzęta pod ochroną. Co zatem zrobić, aby odstraszyć je, a tym samym nie dopuścić do zniszczeń naszego mienia? Z pomocą, jak zawsze przychodzą domowe sposoby. Kuny w bezpieczny dla nich sposób odstraszysz konkretnymi zapachami. Odpowiednie mieszanki zapachowe możesz kupić w sklepach, ale też niektóre masz w domu. Zwierzęta te nie cierpią zapachu kostki toaletowej. Dlatego połóż ją lub zawieś w miejscu, gdzie podejrzewasz, ze grasują kuny - gwarantujemy, że natychmiast się oddalą. Możesz też zadziałać na ich instynkt, wywołując poczucie zagrożenia. Na podobnych zasadach, co z kostką rozłóż w woreczkach sierść psa lub kota. Alternatywnie lisa, którą możesz dostać od myśliwego.

Obraz

Inne sposoby

Swoje kable możesz zabezpieczyć, smarując je specjalnym płynem do odstraszania kun. Zadziałają na nie też silne zapachy detergentów, a nawet chloru. Zwierzaki te nie lubią też zapachu rośliny nazywanej plektrantus psi. Wydziela ona mocny, ziołowy zapach, który przypomina oregano. Wyczulony zmysł węchu kun na pewno zadziała też na aromat rozbitych jaj. Można rozstawić słoiki z nalanym środkiem czyszczącym lub jajkiem na poddaszu albo w ogrodzie - tam, gdzie najczęściej widać, że grasują kuny. Dobrze robić to w rękawiczkach, aby zwierzak nie wyczuł ludzkiego zapachu. Jeśli nie masz psa lub kota możesz też sięgnąć po gotowe produkty, które imitują ich woń. Teraz już wiesz, jak w łatwy sposób odgonić kuny, nie narażając ich życia.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także