PoradyZawieś na drzewach, a wyplenisz ogrodowych intruzów. Szpaki nie cierpią tego dźwięku

Zawieś na drzewach, a wyplenisz ogrodowych intruzów. Szpaki nie cierpią tego dźwięku

Jak odstraszyć szpaki? Fot. Pexels
Jak odstraszyć szpaki? Fot. Pexels

17.06.2023 23:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W czerwcu na drzewach i krzewach pojawiają się owoce, a wraz z nimi... szpaki. Choć oficjalnie nie są szkodnikami, mogą nieźle nabałaganić i zdziesiątkować uprawy. Podpowiadamy, jak odstraszyć szpaki, nie robiąc im krzywdy.

Choć bywają pożyteczne, szpaki raczej nie są w ogrodach i sadach mile widzianymi gośćmi. Wszystko przez to, że wyjadają owoce. Jeśli ich nie powstrzymasz, możesz stracić dużą część plonów. Na szczęście są proste sposoby, by temu zapobiec. Możesz odstraszyć szpaki lub zabezpieczyć przed nimi swoje uprawy.

Jakie szkody wyrządzają szpaki w ogrodzie?

Szpaki są bardzo żarłoczne. Jedzą owady i pestki, ale chętnie pożerają również owoce. Z tego powodu ogrodnicy uważają je za szkodniki. Nie jest to do końca trafne określenie, ale szpaki rzeczywiście potrafią narobić w ogrodzie lub sadzie sporych szkód. Najchętniej żerują na drzewach wiśni i czereśni, a także krzaczkach porzeczek i truskawek. Nie gardzą także jabłkami oraz gruszkami. Ich ogromny apetyt sprawia, że są w stanie zniszczyć dużą część plonów.

Jak odstraszyć szpaki? fot. Pixabay
Jak odstraszyć szpaki? fot. Pixabay

Jak odstraszyć szpaki?

Szpaki znajdują się pod ochroną, więc nie możesz ich w żaden sposób krzywdzić. Jedyną metodą pozbycia się tych nieproszonych gości jest ich przegonienie. Te żarłoczne ptaki nie lubią hałasu. Jeśli masz działkę na uboczu, możesz wykorzystać ten fakt i odstraszyć szpaki głośną muzyką. Dobrze sprawdzą się również nagrania z odgłosami wydawanymi przez ptaki łowne, które są naturalnymi wrogami szpaków. Niestety ta metoda najprawdopodobniej nie wchodzi w grę, jeśli twój ogród graniczy z innymi, ponieważ zakłócisz spokój sąsiadów. Jeśli nie chcesz robić zbyt wiele hałasu, postaw na prosty straszak. Powieś na gałęziach drzew owocowych płyty CD lub plastikowe butelki, które przy każdym podmuchu wiatru będą wydawać dźwięki nieprzyjemne dla pierzastych intruzów. By chronić krzewy owocowe, przywiąż płyty lub butelki do dość długiego kija i ustaw tę konstrukcję przy grządkach.

Jak odstraszyć szpaki? Fot. Freepik
Jak odstraszyć szpaki? Fot. Freepik

Nie zawsze warto odstraszać szpaki?

Niektórzy ogrodnicy uważają, że wcale nie trzeba odstraszać szpaków. Wręcz przeciwnie — warto je zwabić do ogrodu (ustawiając domek dla ptaków i poidełko), ponieważ mogą być bardzo pożyteczne. Jak czytamy w serwisie WP Kobieta:

Należy pamiętać, że szpaki żywią się także niewielkimi owadami i larwami, więc w naturalny sposób pomagają nam pozbyć się licznych szkodników zamieszkujących w ziemi.

Jeśli chcesz, by szpaki stały się ogrodowymi pomocnikami, ale jednocześnie zostawiły drzewa i krzewy owocowe w spokoju, przykryj rośliny siatką ochronną. Kupisz ją w każdym sklepie ogrodniczym. Możesz także wykorzystać starą firankę. Ona równie skutecznie osłoni owoce przed tymi żarłocznymi ptakami.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także