Zapomnij o kawie i odsypianiu! Tylko tak pokonasz jet lag po dalekiej podróży
18.06.2023 20:46
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Dalekie podróże są ekscytujące, ale również bardzo męczące. Zmiana strefy czasowej ma fatalny wpływ na organizm człowieka. Podpowiadamy, jak pokonać jet lag i szybko wrócić do formy.
Na jet lag nie ma mocnych. Zmiana strefy czasowej daje się we znaki każdemu — bez względu na to, jak często lata samolotem. Na szczęście jest kilka prostych sposobów, by ograniczyć spadek formy po podróży. Oto sprytne patenty na pokonanie efektu jet lag.
Kiedy pojawia się jet lag i na czym polega?
Jet lag to inaczej zmęczenie spowodowane zmianą czasu. Pojawia się w wyniku podróży (zwykle lotniczych) do miejsc znajdujących się w innych strefach czasowych. O ile podróż do Londynu, gdzie przesunięcie to tylko 1 godzina, nie odbije się znacząco na naszym samopoczuciu, o tyle loty na dłuższych dystansach mogą być dla naszych organizmów niemałym szokiem. Jet lag objawia się zwykle zaburzeniami snu i apetytu, dezorientacją, bólem głowy oraz ogólnym pogorszeniem samopoczucia. Natężenie objawów może być różne w zależności od naszego wieku i stanu zdrowia. Ma na nie wpływ również kierunek podróży. Nasz organizm znacznie gorzej radzi sobie, kiedy doba się "skraca", a nieco lepiej znosi jej "wydłużenie". Właśnie dlatego lżej przejdziesz jet lag, kiedy polecisz na zachód, np. do Hawany, Nowego Jorku (jest tam o 6 godzin wcześniej) lub do Los Angeles (9 godzin wcześniej), a gorzej, kiedy wybierzesz się na wschód, np. do Bombaju (jest tam o 3,5 godz. później) czy do Tokio (7 godzin później).
Jak zorganizować podróż i czas po przylocie, żeby pokonać jet lag?
Walkę ze zmęczeniem spowodowanym zmianą czasu najlepiej zacząć jeszcze przed wylotem. Jeśli to możliwe, zaplanuj podróż tak, by w miejscu docelowym wylądować w godzinach wieczornych (czasu lokalnego). Kiedy będzie ciemno, szybciej zaśniesz, a dzięki temu łatwiej zregenerujesz siły. W pierwszych dniach po przylocie unikaj forsowania organizmu. Daj sobie czas na odpoczynek. Spędzaj dużo czasu na świeżym powietrzu i oddychaj głęboko. W dojściu do siebie pomocna będzie również medytacja.
Jak pokonać jet lag, dbając o dietę?
Bardzo ważne w walce z efektem jet lag jest odpowiednie odżywianie i nawadnianie organizmu.
- Pij dużo wody. Aby wzmocnić organizm, możesz dodać do niej elektrolity.
- Unikaj alkoholu. Możesz sądzić, że dzięki niemu szybciej zaśniesz, ale to nie jest dobre rozwiązanie. Po przebudzeniu będziesz się czuł jeszcze gorzej.
- Ogranicz spożycie kofeiny. Kawa może wydawać się świetnym rozwiązaniem, ale o wiele lepiej jest wypić sok pomidorowy, który dostarczy organizmowi potasu.
- Postaw na lekkostrawną dietę. Ciężkie, tłuste jedzenie będzie dla organizmu dodatkowym obciążeniem.