PoradyLajfhakiCoraz więcej osób chce je mieć! Jedna zjada nawet 15 ślimaków dziennie

Coraz więcej osób chce je mieć! Jedna zjada nawet 15 ślimaków dziennie

jak pozbyć się ślimaków z ogrodu fot. Autorstwa Jerzy Opioła - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35329432
jak pozbyć się ślimaków z ogrodu fot. Autorstwa Jerzy Opioła - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35329432
29.06.2023 13:03

Zastanawiasz się, jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Do wyboru masz wiele naturalnych oraz chemicznych preparatów. Możesz również skorzystać z pomocy... innych zwierząt. Dla niektórych te ogrodowe szkodniki są prawdziwym przysmakiem.

Ślimaki potrafią w krótkim czasie zniszczyć uprawy owoców i warzyw oraz rabaty kwiatowe. Trudno je przyłapać na gorącym uczynku, ponieważ żerują głównie w nocy, kiedy jest chłodno i wilgotno. Sygnałami, że te szkodniki grasują w twoim ogrodzie, są śluzowate ślady na ziemi oraz nieregularne dziury wygryzione w liściach. Podpowiadamy, co możesz zrobić, kiedy je zauważysz.

Jak pozbyć się ślimaków w ogrodzie?

Ślimaki to jedne z najpowszechniejszych ogrodowych szkodników. Możesz z nimi walczyć środkami chemicznymi lub naturalnymi, domowymi preparatami, które są bezpieczniejsze dla środowiska. Kolejną opcją jest zastawienie pułapek w ogrodzie. Niewiele osób o tym wie, ale jest również inna możliwość. Wystarczy zaprosić do swojego ogrodu zwierzęta, dla których ślimaki stanowią doskonały przysmak. Mowa o kaczkach biegusach. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które mają w ogrodzie staw lub oczko wodne. Biegusy indyjskie charakteryzują się nieco wyprostowaną (pionową) postawą. Są mało wymagające w hodowli, a do tego mają żywe, pogodne usposobienie. Będą więc doskonałymi lokatorami ogrodu. Co najważniejsze, obok drobnych roślin, ziaren oraz owadów, chętnie zjadają ślimaki. Jedzą 3 razy dziennie, a w ciągu jednego posiłki każda kaczka jest w stanie zjeść od 12 do 15 ślimaków. Jeśli zaprosisz je do swojego ogrodu, szkodniki szybko znikną.

Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Zaproś do ogrodu takie kaczki! Fot. Freepik
Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Zaproś do ogrodu takie kaczki! Fot. Freepik

Ten patent z powodzeniem stosują nasi zachodni sąsiedzi

Wykorzystanie biegusów indyjskich do zwalczania ślimaków w ogrodzie w niektórych krajach cieszy się sporą popularnością. Właściciele jednej z winnic w Afryce sprawili sobie 500 kaczek, by zwalczyć plagę ślimaków zagrażającą uprawie winorośli. Z kolei w Austrii i w Niemczech istnieją nawet wypożyczalnie biegusów indyjskich. Za 25 euro można "wynająć" parę kaczek, by pozbyć się ślimaków z ogrodu.

Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? fot. Freepik
Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? fot. Freepik

Jak inaczej pozbyć się ślimaków grasujących w ogrodzie?

Jeśli nie masz warunków, by trzymać w ogrodzie kaczki, możesz wykorzystać inne sprawdzone patenty. Oto jak jeszcze możesz pozbyć się ślimaków żerujących w ogrodzie.

  • Rozsyp wokół grządek i rabat kwiatowych piasek, żwir, popiół, fusy po kawie lub skorupki jajek. Ślimaki nie lubią sypkiej nawierzchni, więc będą omijać tę zaporę szerokim łukiem, jeśli będzie wystarczająco szeroka.
  • Rozłóż na ziemi taśmę miedzianą lub załóż na rośliny miedziane obręcze. Ślimaki unikają kontaktu z tym materiałem.
  • Rozsyp w ogrodzie cynamon. Szkodnikom przeszkadza jego zapach.
  • Zrób pułapkę na ślimaki. Do słoika wlej ocet i piwo w proporcji 1:1. Zakop otwarty słoik tak, by na powierzchni znajdował się tylko rant. Ślimaki zwabione zapachem piwa wpadną do środka i będziesz mógł usunąć je z ogrodu.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także