Ta szczególna ziemia ochroni twoje zbiory przed inwazją ślimaków, mszyc i gąsienic

Ta szczególna ziemia ochroni twoje zbiory przed inwazją ślimaków, mszyc i gąsienic

ziemia okrzemkowa, fot. gettyimages
ziemia okrzemkowa, fot. gettyimages
18.05.2023 15:31, aktualizacja: 18.05.2023 17:11

Czy wiesz, że ziemia okrzemkowa może bardzo przydać się w ogrodzie? Stosują ją zapaleni ogrodnicy, gdyż nie wyrządza szkody ich uprawom.

Jak wiadomo, każdy miłośnik obsadzania rabatek czy grządek, ma też problem z uciążliwymi stworzeniami. Kleszcze, ślimaki i inne insekty potrafią doprowadzić do ruiny niejedną uprawę. Aby temu zapobiec, nie musisz sięgać po chemiczne środki. Rozwiązaniem jest ziemia okrzemkowa.

Czym jest ziemia okrzemkowa?

Wiele osób w ogóle nie słyszało o tym produkcie, a to wielka szkoda. Ta substancja zwie się inaczej ziemią diatomitową lub diatomitem. W naturalnych warunkach występuje jako skała, która powstała z pancerzy organizmów jednokomórkowych zwanych okrzemkami. Natomiast w sklepie ogrodniczym kupisz ziemię okrzemkową pod postacią białego, żółtawego lub beżowego proszku. W dotyku jest porowata i przypomina talk. Jej największą zaletą jest to, że chroni ogród i uprawy przed najazdem kleszczy, ślimaków, mrówek, ćmy bukszpanowej, mszyc, przędziorków i gąsienic. Jak to możliwe? Otóż odstrasza wszelkie szkodniki i tworzy warstwę ochronną wokół roślin. Kiedy ślimak czy gąsienica wejdą na glebę obsypaną ziemią okrzemkową, jej ostre krawędzie wbiją się w ciało zwierząt i uszkodzą skórę. Nauczone tym przykrym doświadczeniem, nie będą później chętne na to, aby buszować po ogrodzie.

Obraz

Jak używać ziemi okrzemkowej w ogrodzie?

Jej stosowanie jest bardzo proste. Najpierw rozsyp ją na glebie, a potem rozprowadź po ziemi grabiami. Wszystko po to, aby dotarła we wszystkie zakamarki. Dobrym pomysłem jest też rozsypanie jej wokół warzyw bądź wszelkich roślin kwitnących. Kiedy zaś zauważysz, że na liściach pojawiły się mszyce, to górną część rośliny posyp właśnie tym naturalnym produktem. Szkodniki od razu zostaną zwalczone. Jednak pamiętaj, aby tej substancji nie aplikować na kwiaty, gdyż tym zabiegiem odstraszysz pszczoły. Cała magia ziemi okrzemkowej polega na tym, że jest ona doskonałym środkiem insektobójczym. Wykazuje o wiele lepsze działanie niż chemikalia, które możesz kupić w sklepie. Co więcej, nie działa destrukcyjnie względem roślin, a mało tego nasyca jeszcze ziemię w krzem. Dzięki temu pierwiastkowi warzywa wydają większe plony i uodparniają się na choroby.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także