Przez całe lato trzymam w lodówce starą gazetę. Pozbywam się uciążliwego problemu
Woda zbierająca się na ściankach w lodówce to znak, że w urządzeniu pojawiła się wilgoć. Musisz zacząć działać, by się jej pozbyć. Podpowiadamy, jak to zrobić, wykorzystując proste, domowe sposoby.
Lodówka pomaga utrzymać żywność świeżą przez dłuższy czas. Tymczasem pojawiająca się w niej wilgoć sprawia, że jedzenie szybciej się psuje. W dużym stopniu odpowiada również za powstawanie brzydkiego zapachu. By uniknąć wody i smrodu, warto wiedzieć, jak pozbyć się wilgoci w lodówce. Jest kilka prostych trików, które sprawią, że problem szybko zniknie.
Skąd bierze się wilgoć w lodówce?
Sama lodówka nie tworzy wilgoci. Powstaje ona, gdy do środka wkładamy żywność, szczególnie ciepłą. Pod wpływem temperatury woda z jedzenia (i pary wodnej z ciepłych potraw) zaczyna się skraplać. Efekt jest taki, że na ściankach lodówki pojawiają się kropelki wody. Aby się ich pozbyć, nie wystarczy przetrzeć wnętrza urządzenia szmatką. Po jakimś czasie woda powróci. O wiele lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie pochłaniacza wilgoci. Nie musisz jednak kupować go w sklepie. Zrobisz go w kilka sekund ze starej gazety.
Jak pozbyć się wilgoci w lodówce?
Domowy pochłaniacz wilgoci z gazety zrobisz bez większego trudu. Po prostu weź starą gazetę i zwiń jedną kartkę w kulkę. Następnie po prostu włóż ją do lodówki. Papier pochłonie całą wilgoć, a wraz z nią brzydkie zapachy. Po kilkunastu godzinach, gdy gazeta będzie już przesiąknięta wilgocią, po prostu wyjmij ją i wyrzuć, a do lodówki włóż kolejną kulkę. Jeśli nie czytasz tradycyjnych gazet, możesz wykorzystać również papierowy ręcznik lub czystą, bawełnianą ściereczkę. Każdy z tych materiałów będzie równie skutecznym pochłaniaczem wilgoci. By pozbyć się wody i smrodu z lodówki, możesz wykorzystać również zużytą, wysuszoną torebkę po herbacie, mieloną kawę (świeżą) lub żwirek dla kota.
Jak chronić lodówkę przed wilgocią i brzydkim zapachem?
Oczywiście lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego warto zadbać o to, by wilgoć i smród nie dostawały się do lodówki. Nie wkładaj do niej ciepłych potraw. Napoczęte owoce i warzywa trzymaj na talerzach lub w pojemnikach, by nie brudziły półek. Co tydzień rób przegląd produktów znajdujących się w lodówce i wyrzucaj te, które się zepsuły. Przy okazji ustawiaj te z najkrótszą datą ważności z przodu, by spożyć je w pierwszej kolejności. Na bieżąco przecieraj zabrudzenia powstające na półkach. Co jakiś czas wyjmij wszystko z lodówki i dokładnie umyj jej wnętrze (szuflady też!). Regularnie przeprowadzaj też odmrażanie. W ten sposób zmniejszysz ryzyko pojawienia się wilgoci i brzydkich zapachów.