Myjąc lodówkę, wiele osób zapomina o tym jednym elemencie, a to błąd
Sprzątając kuchnie, często przecieramy jej wierzch, zapominając o myciu wewnątrz. Lodówka jest urządzeniem, w którym znajduje się jedzenie i powinna być higieniczna oraz czysta, mimo to nie zawsze tak jest. Warto byś wiedział, czym myć lodówkę.
Lodówki często są narażone na większe osiadanie zarazków i groźnych dla naszego zdrowia drobnoustrojów niż pozostałe sprzęty kuchenne. Występują one najczęściej na półkach oraz dolnych szufladach lodówki przeznaczonych na przechowywanie wędlin, owoców i warzyw. Wszystko wskazuje na to, że nasze lodówki są myte za rzadko. Większość osób myje je przynajmniej raz w miesiącu, ale zdarzają się osoby, które czyszczą lodówkę raz na rok.
Jak dbać o higieniczne wnętrze lodówki?
Regularne i dokładne sprzątanie wnętrza lodówki uchroni jedzenie przed m.in. pleśniąoraz pozytywnie wpłynie na jej stan techniczny. Warto dodać, że częste mycie lodówki wewnątrz zniweluje przykre zapachy, które mogą wydzielać się z różnych produktów m.in. wędzonych ryb lub sera pleśniowego. Przeznaczone do mycia lodówek środki chemiczne są bardzo toksyczne oraz szkodliwe zarówno dla twojego zdrowia, jak i znajdującego się w lodówce jedzenia.
Czym myć lodówkę? Poznaj te domowe sposoby
Przed przystąpieniem do czyszczenia wnętrza lodówki przygotuj potrzebne domowe i naturalne specyfiki:
- Miękką szmatkę;
- Patyczki lub wykałaczki;
- Sodę oczyszczoną;
- Ocet;
- Sól;
- Sok z cytryny.
W kolejnym kroku opróżnij wnętrze lodówki i wyjmij z niej wszystkie półki oraz szuflady. Umieść je w ciepłej wodzie na kilka minut, a następnie umyj je octem. Teraz wyrzuć do kosza wszystkie stare i przeterminowane produkty, ponieważ to one również są przyczyną brudnego wnętrza lodówki. Jeśli zależy ci na dokładnym myciu lodówki, to odłącz ją. Zwróć także uwagę na pleśń, która może znajdować się w uszczelkach drzwi lub odpływach lodówki, aby sprawnie jej się pozbyć, użyj patyczków oraz mieszanki wody z octem. W następnym etapie umyj ścianki lodówki przygotowanym preparatem z sody oczyszczonej, soku z cytryny, soli lub octu, które zmieszaj w dwóch filiżankach ciepłej wody.
Zatkany odpływ w lodówce
Myjąc lodówkę, nie zapomnij o pojemniku na wodę, który znajduje się z tyłu obudowy. Jeżeli odsuwasz lodówkę, możesz ten pojemnik wypłukać i umyć wodą z octem. Spływa do niego woda przez otwór na tylnej ściance wewnątrz lodówki. Do czyszczenia tego otworu w lodówce użyj patyczka, który jest specjalnie do tego przeznaczony. Zatkany odpływ możesz też przetkać wężykiem. Wyczyścić i przepłukać go możesz octem i sodą. Te produkty nie powinny uszkodzić tworzywa, z którego jest zrobiony.
Przyjemny zapach w lodówce
Istotnym elementem, który przedłuży świeżość we wnętrzu lodówki, jest zapach. Dlatego do woreczka z bawełny lub do małej miseczki nasyp troszkę kawy oraz sody oczyszczonej. Sposób ten jest niezwykle skuteczny i naturalny, ponieważ soda pochłonie nieprzyjemny zapach, a kawa natomiast nada przyjemną woń.